Péče o zahradu

Kdy můžete skácet strom na vlastní zahradě bez povolení?

shutterstock.com
shutterstock.com

V předchozích letech byla pravidla ohledně kácení stromů poměrně chaotická a často se měnila. Ale od roku 2014 platí vyhláška, která stanovuje pravidla pro kácení stromů zcela jasně. Jak poznáte, jestli ke kácení budete potřebovat povolení či nikoliv? Pravidla jsou jednoduchá.

Kácet můžete již i v zahrádkářských koloniích

Dříve bylo možné provádět kácení stromů pouze na oplocených zahradách u rodinných domů. Znevýhodněni tudíž byli majitelé rekreačních chalup nebo pozemků v zahrádkářských koloniích. V současné době mají již možnost kácet stromy i majitelé zahrádek, ovšem za určitých podmínek, které se shodují s podmínkami pro majitele zahrad u rodinných domů.

Kácení ovocných stromů

Překáží vám starý ovocný strom, který už špatně plodí? U ovocných dřevin je častým problémem jejich napadení chorobami a neschopnost plodit. Ovocné stromy proto můžete na vlastních zahradách kácet dle vlastního uvážení. Nepotřebujete tedy žádné povolení. Ideální je ovocné stromy kácet v zimním období (po skončení vegetace), což je období od listopadu do konce března.

Pravidla pro kácení neovocných dřevin

Pokud se rozhodnete pokácet neovocný strom, bude situace poněkud komplikovanější. Vyhláška z roku 2014 má zabránit zbytečnému kácení větších stromů. Vzrostlá zeleň zajišťuje ve svém okolí dostatek kyslíku, snižuje prašnost i hlučnost prostředí a vytváří v letním horku příjemný stín. Vyhláška má zabránit neuváženému kácení takových stromů.

Tip: Využijte možnosti zajistit si údržbářské práce kolem domu od specializované firmy

Pokud máte na zahradě neovocný strom, můžete ho bez povolení úřadů pokácet pouze, pokud není příliš vzrostlý. Tehdy stačí pouze 15 dní předem zaslat na úřad písemné oznámení o kácení stromu. Pro pokácení velkého stromu již budete potřebovat povolení. A kdy je potřeba zajít na úřad?

Žádost o pokácení stromu si budete muset podat, pokud má strom ve výšce 130 cm obvod kmene delší než 80 cm. Žádost se podává na příslušném obecním úřadě nebo na městském úřadu, odboru pro ochranu přírody. Dobrou zprávou je, že žádost není nijak zpoplatněna, nemusíte se tedy bát zvýšení nákladů na kácení stromu. Do třiceti dnů byste měli dostat rozhodnutí o tom, zda můžete strom pokácet.

Výjimka stromy poškozené přírodními živly

Ve výjimečných situacích, kdy po bouřce, vichřici nebo vlivem dalších přírodních živlů dojde k porušení stromu, můžete kácet i vzrostlý strom bez povolení úřadů. Pokud strom ohrožuje okolí možností pádu v důsledku poškození, nelze čekat třicet dní na vyjádření úřadů. Strom je možné pokácet okamžitě, aby neohrožoval životy lidí ani poškození majetku. Ale následně je nutné podat na úřad oznámení o pokácení rizikového stromu, a to do patnácti dnů od jeho provedení.

Kdy zavolat odborníky?

S pokácením menších stromků si pochopitelně poradíte sami. Ale při kácení větších stromů byste neměli přeceňovat své síly. Neodborným zásahem můžete poškodit svůj nebo sousedův majetek, nemluvě o riziku poškození zdraví. Na kácení vzrostlých stromů si proto raději přizvěte odborníky na zahradnické práce v Praze. Především, pokud se jedná o nemocný strom, jehož kmen může být narušen chorobou.