shutterstock.com
shutterstock.com

Vytvořit na zahradě příjemné prostředí pro odpočinek není zcela bez práce. Především oddělení trávníku a okrasných záhonů není zrovna snadné. Vytvořit ostrou hranici mezi nimi můžete s pomocí obrubníků. Na trhu jsou k dispozici klasické betonové, dřevěné palisádové nebo neviditelné plastové obrubníky. V dnešním článku se zaměříme na poslední jmenovaný typ. Našli jsme odpovědi na sedm nejčastějších otázek, které zahrádkáře nejvíce zajímají.

1. Jak se neviditelný obrubník instaluje?

Instalace neviditelného obrubníku je nenáročná a zvládne ji opravdu každý. Obrubník je lehký, takže se s ním snadno manipuluje. Vystačíte si s obyčejným rýčem a kladivem.

Neviditelný obrubník se dodává po kusech dlouhých jeden metr. Chcete-li vytvořit delší obrubu, stačí jednotlivé kusy do sebe zapojit podobně jako LEGO. Dále vás čeká:

  • vytyčení místa, které chceme obrubníkem ohraničit
  • v místě, kde bude obrubník tvořit oblouk, ho po rubové straně nastřihněte
  • rýčem obryjte tvar po celé délce plánované obruby, ryjte do hloubky odpovídající výšce obrubníku (4,5-10 cm)
  • obrubník umístěte do vniklého žlabu a upevněte hřeby
  • žlab kolem obrubníku zasypte, obrubník by měl být ve výšce terénu a nijak nepřečnívat

2. V jakém ročním období je možné obrubník instalovat?

Vzhledem k tomu, že neviditelný obrubník není nutné betonovat, můžete ho instalovat prakticky kdykoliv. Dokonce i v zimě, pokud právě neleží sněhová pokrývka nebo není silný mráz. Ne, že by v tuto dobu byla instalace obrubníku vyloučena, ale při vykopávání žlabu pro obrubník byste se zbytečně nadřeli.

3. Jaké tvary záhonu lze obroubit?

Díky vlastnostem neviditelného obrubníku se vytváří oblé předěly daleko snáz než z obrubníku betonového. U neviditelného obrubníku můžete dosáhnout zcela hladkých oblých tvarů. A díky této vlastnosti můžete vytvořit obrubník prakticky libovolného tvaru.

Obrubník lze dobře ohýbat a tvarovat, zdroj: prima-naradi.cz
Obrubník lze dobře ohýbat a tvarovat, zdroj: prima-naradi.cz

4. Jak sekat trávu v okolí neviditelného obrubníku?

I sekání trávy je u neviditelného obrubníku daleko snazší než je tomu u jiného typu obrubníku. Neviditelný obrubník neční nad terén. Sekačkou proto můžete zajet až k úplnému kraji obrubníku a trávník pohodlně posekat i u okrajů záhonu.

5. Kolik stojí neviditelný obrubník?

Běžný betonový obrubník se nejčastěji prodává po kusech o délce půl metru, které vyjdou na 40-50 Kč. Cena závisí na jeho tloušťce. Za metr betonového obrubníku tedy zaplatíte 80-100 Kč.

Hlavní úspora vězí v úspoře času a nákladů na práci (betonování, atp.)

Neviditelný obrubník se prodává po metrových dílech. Jejich cena závisí na výšce obrubníku a pohybuje se od 50 Kč za metr (při výšce 45 mm) až po 100 Kč za metr (při výšce 100 mm).

Obrubník je prakticky neviditelný, zdroj: prima-naradi.cz
Obrubník je prakticky neviditelný, zdroj: prima-naradi.cz

6. Jakou životnost slibuje neviditelný obrubník?

Neviditelný obrubník je vyroben z polypropylenu. Jedná se o velmi odolný materiál s dlouhou životností. Po instalaci můžete počítat s životností několik desetiletí.

7. V jakých barvách lze neviditelný obrubník zakoupit?

Neviditelný obrubník je k dostání ve třech barevných provedeních, která nejlépe splynou s okolní přírodou:

  • černá (nebo černo-šedá)
  • zelená
  • hnědá