wikipedia.org
wikipedia.org

Automatická mikrozávlaha už dávno není pouze součástí profesionálních zahradnických řešení. Dnes si může kapkovou závlahu pořídit na svou zahradu každý. A nemusí zůstat pouze u zahrady. Správně vybraná mikrozávlaha se může starat o květiny i v domácnosti na vaší terase nebo balkónu. A navíc dokáže s vodou pracovat opravdu šetrně a šetří tak i vaše finance.

Úspory i čas navíc se vám budou hodit

Zalévání květin a rostlin patří v letních horkých dnech ke každodenní rutině. Květiny při nedostatku vody začnou uvadat a proto je třeba jejich zeminu udržovat neustále vlhkou. Odhadnout správné množství vody při zalévání je někdy složité. Když jsou rostliny podmáčené, také to není dobře. Hrozí totiž riziko vzniku plísní. Při instalaci automatické mikrozávlahy lze umístit čidla vlhkosti, která zajistí, že budou rostliny dostávat pravidelně potřebné množství vody.

Už nikdy se vám nestane, že byste při zalévání nějakou rostlinu omylem vynechali a ona se kvůli tomu vysušila. Při využívání mikrozávlahy se bude o zalévání květin starat sám automatický systém v nastavených intervalech. Rostliny dostanou vždy jen potřebné množství vody. Ani více ani méně. Při zalévání pomocí mikrozávlahy je spotřeba vody až o třetinu menší. Tak dokáže mikrozávlaha šetřit váš čas i peníze.

Navíc není potřeba ani vysoký tlak v soustavě a tudíž odpadá nutnost kupovat výkonné čerpadlo. To snižuje náklady na vybudování závlahy a nejlevnější sady koupíte již od 1500 Kč. Zapojit ji zvládne každý.

Mikrozávlahy najdou využití všude

Nejvyužívanějším a nepraktičtějším druhem mikrozávlahy je kapková závlaha. Dávkování vody je prováděno plastovými hadicemi, které vedou přímo u jednotlivých rostlin. V místě rostliny je v hadici dírka, kterou kape voda. Díky tomu jde voda ke kořenům rostlin nejkratší možnou cestou. Tento systém je vhodný pro využívání na záhonech, pro živé ploty i pro balkónové rostliny nebo rostliny ve velkých květináčích.

Stačí jen připojit mikrozávlahu na zavlažovací potrubí s vhodným čerpadlem na vodu. Pokud nechcete mít se zaléváním vůbec žádné starosti, opatřete si k mikrozávlaze také automatický závlahový počítač.

Profesionální využití mikrozávlahy v Izraeli, zdroj: redakce
Profesionální využití mikrozávlahy v Izraeli, zdroj: redakce

Kousek do historie

Kapkové závlahy jsou známy již od třicátých let minulého století. Od té doby samozřejmě prošly značnou proměnou a v dnešní době se staly spolehlivým pomocníkem. Poprvé byl současný způsob mikrozávlahy experimentálně vyzkoušen v roce 1959 v Izraeli. Umožnil tak rozvoj zemědělství, ale i okrasných parků v extrémně suchých lokalitách, kde není vody nazbyt. Rychle se pak mikrozávlaha rozšířila do celého světa.

1 komentář u „Automatická mikrozávlaha spoří vodu i váš čas“

  1. Dobrý večer, mikrozávlahu bych jedině doporučila, už jen proto, že neuvěřitelně šetří spotřebu vody a čas. Sice se jedná o finanční investici, ale užitečnou.

Komentáře nejsou povoleny.