Pyšní se vaše zahrada solitérním stromem a vy přemýšlíte, jak jej doladit, aby to bylo opravdu ono? Máme pro vás několik tipů pro zahrady se samostatně stojícím stromem, který symbolizuje dominantu celého prostoru.

Mech nebo oblázky

Při sestavování okrasné zahrady se solitérou se nejčastěji přistupuje jen k velmi nízkému podrostu půdopokryvnými rostlinami nebo mechem. Doladit můžete samostatně stojící dřevinu například o oblázky.

Co se týče samotného umístění, bude velmi pěkně vypadat dřevina v blízkosti stylové lavičky. Vedle nesáhnete ani v případě, že strom zasadíte v blízkosti vodní plochy (například zahradního jezírka). Následně se totiž budete moci těšit ze zrcadlení, které vytvoří krásný efekt.

Obecně se nedoporučuje snažit se do zahrady zakomponovat více solitérních stromů. Vždy proto počet a jejich rozmístění volte s rozumem tak, aby se vzájemně nerušily.

Jaký strom si vybrat

Když už se rozhodnete, že solitéru ve své zahradě zkrátka chcete, přichází na řadu její samotný výběr. Vždy myslete na vlastnosti jednotlivých druhů okrasných stromů a tomu přizpůsobte i jejich umístění. Doporučit lze například jalovec čínský, který se chlubí krásným modravým zbarvením a zaujme na první pohled.

Nebo dejte přednost Tisu červenému a jeho kultivaru Summergold, který do vaší zahrady vdechne úžasnou žlutozelenou barvu. A ohromně bude vypadat i bonsaj jako solitéra. Bonsaje totiž dokáží zahradu a její okolí pozvednout na zcela jinou úroveň a z nevýrazného prostředí vykouzlit pravý opak.

Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.