Nic Adler @ flickr.com
Nic Adler @ flickr.com

Udržet temperamentního psa na vlastním pozemku může být mnohdy těžší než se zdá. Pro psa toužícího vydat se do okolí není plot žádnou překážkou v útěku. V takovém případě může být výborným pomocníkem, jak odnaučit psa utíkat, elektrický neviditelný plot.

Využití elektrického neviditelného plotu

Elektrickým neviditelným plotem můžete ohraničit svůj pozemek, ze kterého má pes tendenci utíkat. Ne vždy máte možnost dostatečně zabezpečit váš plot, protože psi – útěkáři jsou vynalézaví, fenky se naopak více drží u domu. Obzvlášť pro některá plemena je to typické chování (teriéři, jezevčíci, apod.). Můžete tomu tak předejít již při výběru psa na inzerát. Ale můžete ho také využít i v rámci svého pozemku, například pokud má váš pes zálibu v plavání v bazénu či se obáváte, aby nezničil vaše záhony či skalku. I taková místa můžete pomocí elektrického plotu psa odnaučit navštěvovat.

Jak to funguje?

Elektrický plot sestává z vysílacího generátoru, anténního drátu a výcvikového obojku. Od vysílače se rozvine drát okolo území, do kterého chcete psovi zakázat vstup, a v uzavřené smyčce ho dovedete zpět k vysílači. Drát může být umístěn nad zemí, ale může být také zakopán do země (až 10 cm pod zem), drát můžete umístit i na stávající plot či zeď.

Elektrický neviditelný plot funguje na podobném principu jako elektrický ohradník

Výcvikový obojek se umístí na krk psa a pokud se pes přiblíží do určitě vzdálenosti (první výstražné pásmo) od drátu, upozorní ho obojek zvukovým signálem. Pokud pes pokračuje blíže k zakázané oblasti a překročí druhé výstražné pásmo, přidá se ke zvukovým signálům i korekční elektrický impuls. Díky tomu se pes velmi rychle odnaučí v zakázaném prostoru pohybovat. Počet psů na pozemku není omezen, stačí dokoupit příslušný počet obojků.

Možnosti nastavení

Obojek má nízkou hmotnost, díky tomu ho lze nasadit i malým rasám psů. Samozřejmostí je možnost nastavení délky obojku tak, aby vašemu psu seděl. Obvod obojku lze může mít od 20 do 70 cm. Obojek je odolný a vodotěsný. Na obojku lze nastavit osm stupňů intenzity elektrického impulsu.

Na vysílacím generátoru lze nastavit šíři jednotlivých pásem. První pásmo, které psa upozorňuje pouze zvukovým signálem, může mít šíři 0,4 – 5 metrů. Druhé pásmo, které varuje korekčním impulsem, potom může být v rozmezí 0,3 – 1,5 metru.

Pro lepší zrakovou orientaci psa je možné dokoupit plastové terčíky, jimiž vymezíte zakázanou zónu.

Výhody neviditelného elektrického plotu

  • Hlavní výhodou elektrického plotu je rychlé vycvičení psa, aniž by byl omezen jeho volný pohyb po zahradě. Můžete bez obav opustit domov, aniž byste museli psu v útěku z pozemku bránit zavřením do kotce.
  • Instalace elektrického plotu je natolik snadná, že ji zvládne každý sám ve velmi krátkém časovém intervalu, plot může být do jedné hodiny plně funkční.
  • Název napovídá, že plot je neviditelný, neruší tedy esteticky okolí domu, v případě mělkého zakopání ani fyzicky nijak nepřekáží (např. v okolí bazénu atp.).
  • Jedná se o levnou a velmi variabilní možnost oplocení. V případě, že na zahradě postavíte nový bazén či vznikne nový záhon, můžete během chvíle tvar oplocení zakázaného prostoru změnit.
  • Prostor může být ohraničen pro libovolné množství psů současně.

Elektrické psí ohradníky jsou tak ideálním řešením nejen v rychlosti instalace, ale i nízké pořizovací ceně oproti jiným zábranám.