Posezení

Jak probíhá výstavba dřevěné terasy?

shutterstock.com
shutterstock.com

Dřevěná terasa se stále častěji stává nepostradatelnou součástí mnoha rodinných domů i rekreačních chalup. Terasa je místem, kam si můžete přijít užít krásného slunného počasí při parných letních dnech. Také plní účely při vcházení do domu a vycházení ven. Pokud ji ještě nemáte, je nejvyšší čas začít plánovat.

Při deštivém počasí nemusíte přímo z domu vstoupit do rozmočené zeminy, ale terasa vám poskytne ještě suchý prostor navíc. Možná se vám stavba dřevěné terasy zdá složitá. Pokud budete dodržovat správné postupy, zvládnete její výstavbu i sami.

Příprava terénu

Než začnete připravovat jednotlivé komponenty na výstavbu terasy, musíte mít dokonale připravený terén, na kterém tato stavba vyroste. Jedná se o zemní práce, které spočívají především ve srovnání zeminy a odstranění nechtěných částí v zemi. V místě plánované terasy se může objevit například velký kámen nebo pařez s kořeny. V takovém případě musí být nejprve řádně odstraněny. Později by totiž mohly při výstavbě způsobit problémy.

Zabudování nosného základu

Většina dřevěných teras bude často využívána. Proto musí být jejich základ pevný a odolný. Nejčastěji se pro nosný základ využívají betonové podpěry s rozměry 10×10 cm nebo 20×20 cm. Pro větší bezpečnost a odolnost proti poškození mrazem by tyto patky měly být usazovány na pevný podklad v hloubce 80 cm od úrovně zeminy.

Mezery mezi jednotlivými patkami by měly být stejnoměrné a určují se také podle síly finálních terasových prken. Podlaha by se nikdy neměla prohýbat. Jako nosný podklad mohou také sloužit stávající betonové nebo štěrkové nosné vrstvy. Stavba na tyto plochy ovšem potřebuje odborné pomůcky a materiály.

Montáž trámů nebo nosníků

Na betonové patky se následně namontuje materiál, který bude nosnou plochou pro pochozí prkna. Nejčastěji se jedná o dřevěné trámy nebo ocelové nosníky. U ocelových nosníků je zaručena vyšší pevnost a delší životnost. Ovšem cena je v porovnání s dřevěnými trámy až několikrát vyšší. Montáž trámů nebo nosníků k betonovým patkám se provádí za pomoci ocelových úhlových profilů, které zajistí vysokou pevnost.

Montáž pochozích prken

Nakonec se na trámy nebo nosníky ještě připevní pochozí vrstva. Tu tvoří prkna z různých dřevin. Jejich síla by vždy měla být minimálně 2,5 cm, aby nehrozilo prohýbání. Prkna se pokládají přes trámy a připevní se bezpečnostními vruty nebo šrouby. Jednotlivá prkna mohou mít zámek, aby do sebe lépe zapadala. Pokud nemáte prkna se zámkem, musíte si při montáži dát pozor, aby mezi prkny nevznikaly mezery.

Aplikace laku a finální vrstvy

Aby materiál na terase vydržel dlouhodobě krásný a nepoškozený, měl by být ještě opatřen finální vrstvou laku a mořidel. Nejprve by se měla prkna natřít mořidlem. Mořidla dokáží odpudit škůdce a zvýšit pevnost dřeva. Na finální vrstvu by se měly používat laky, které jsou určeny pro namáhané prostředí.