Péče o zahradu Rodinný dům

Jaké rostliny vybrat do zimní zahrady?

Vybrat ty správné rostliny do zimní zahrady není jednoduché. Musíte si dávat pozor především na teplotu a množství světla. V oblasti zimních zahrad rozlišujeme tři základní teplotní rozpětí. Jaké rostliny tedy vybrat?

Chladné zimní zahrady a vhodné rostliny

Pokud teploty v zimní zahradě klesají až k bodu mrazu nebo se pohybují i mírně pod ním, je vhodné vybírat středozemní rostliny. Patří sem například olivovník, ibišek, agáve, buxus, oleandr, kamélie, smokvoň, rozmarýn a další. Chladné zimní zahrady jsou také vhodné jako zimoviště jiných rostlin.

Rostliny do teplé zimní zahrady

Pokud se v zimní zahradě pohybují teploty celoročně nad 18°C můžete vybírat rostliny, které pocházejí tropických oblastí. Tyto rostliny vyžadují vysokou teplotu, vlhkost a zastínění a tomu musíte zimní zahradu uzpůsobit. Mezi takové rostliny patří: banánovník, ananasovník, různé druhy palem, mangovník, papája, orchideje, juky, dračince, citrusy a další. Pokud chcete spíše suchou zimní zahradu, neváhejte se pustit do pěstování kaktusů.

Rostliny do vytápěných zimních zahrad

Třetím typem zimních zahrad jsou zahrady s regulovanou teplotou. Uvnitř je teplotní rozmezí udržováno mezi 5 až 18°C. Pro tento typ jsou ideální subtropické rostliny. I zde je výběr široký. Stejně jako do teplých zahrad se sem hodí citrusy i některé druhy palem. Pěstovat tu ale můžete i datlovník, kávovník ale i různé druhy orchidejí.

Zima se blíží, proto je vhodné začít s výběrem rostlin již nyní. Zimní zahrada může být v průběhu zimy místo, kde můžete příjemně relaxovat a být obklopeni přírodou.