Jakou zvolit vjezdovou bránu na zahradu? 2 moderní typy bran

shutterstock.com
shutterstock.com

Pro vjezd na zahradu je důležité nejen to, jakým způsobem máte upravenou příjezdovou cestu. Důležitou roli hraje také samotná vjezdová brána. Ta je součástí ohrazení pozemku a zamezuje tak přístupu cizích osob na zahradu. Vybírat lze z mnoha variant vjezdových bran. Moderní brány se však vyrábějí ve dvou typech.

Posuvné brány pojezdové

Brány s pojezdem jsou tradičním řešením. V tomto případě se jejich křídlo pohybuje v kolejnici, která je umístěna na podlaze. Brána se tak nemůže během pohybu nijak viklat. Křídlo po kolejnici při otevírání zajíždí k plotu, takže není blokován žádný prostor uvnitř zahrady, což je velmi výhodné oproti starým branám, které se otevírají ručně dovnitř zahrady. Bohužel ne vždy lze tuto bránu nainstalovat z důvodu nedostatku místa, kam může brána bezpečně odjet.

V případě, že zvolíte posuvnou bránu, je nutné počítat s tím, že bude zapotřebí udržovat v čistotě její kolejnici tak, aby křídlo během pojezdu nenaráželo na nějaké zábrany. Mezi výhody tohoto řešení patří také cena. Brány s pojezdem jsou levnější nežli druhý typ, tedy brány samonosné.

Samonosné vjezdové brány

Pakliže zvolíte samonosnou bránu, pak si připravte více peněz nežli na klasickou pojezdovou variantu. Za to však dostanete ještě efektivnější řešení.

Nejenže brána nezabírá žádné místo uvnitř pozemku, pakliže je otevřená, ale také nenaráží na nečekané překážky, například v podobě sněhu. Pokud v zimě napadne sníh, nebude to pro otevření samonosné brány potíž. Ta může naopak nastat v případě klasické pojezdové brány, kdy sníh napadá a zamrzne v kolejnici.

V každém případě je dobré říci, že pokud se chystáte instalovat novou bránu ke vstupu na vaši zahradu, určitě zvolte jedno z výše uvedených řešení. Zapomeňte na obyčejná vrata. Ta jsou nepraktická, špatně se otevírají při horších klimatických podmínkách a také při otevírání zabírají spoustu místa.