shutterstock.com
shutterstock.com

Oplocení pozemku lze vyřešit mnoha způsoby. Nejčastějším a také nejjednodušším řešením bývá plot z pletiva. Výrobci nabízí pletivo pozinkované nebo poplastované, které je prakticky bezúdržbové. Dále ale můžete volit i mezi třemi různými typy pletiva. Podívejme se na ně podrobněji.

Klasické pletivo

Klasické pletené pletivo se prodává v rolích a lze ho zakoupit jako metráž. Jedná se o drátěné pletivo se čtvercovými oky o rozměrech 50 x 50 mm a tloušťkou drátu 2,5 mm. Pletivo je pružné, díky tomu se snadno přizpůsobuje. Lze ho proto například velmi snadno použít i k oplocení svažitého pozemku.

Jeho výhodou je nenáročná instalace, pružnost a nízká cena. Nevýhodou je menší pevnost plotu i odolnost vůči záměrnému poškození. Oka plotu lze snadno rozplést. Navíc tento plot není vhodný pro majitele větších plemen psů, která si dokáží s přehledem udělat v plotu díru k útěku.

Klasické pletivo, zdroj: pletivo-msd.sk
Klasické pletivo, zdroj: pletivo-msd.sk

Pro srovnání jednotlivých typů pletiv zvolme pletivo o nejčastěji využívané výšce plotu 150 cm. Jeden metr poplastovaného pletiva v této výšce vychází zhruba na 50-60 Kč. Poplastované pletivo na Slovensku se prodává za podobnou cenu.

Svařované pletivo

Druhou variantou je svařované pletivo, které někteří výrobci nabízí také pod názvem svařované sítě. Ty se rovněž prodávají v rolích na metry a nejčastěji jsou vyrobeny z drátu o tloušťce 2,5 mm, stejně jako klasické pletivo.

Od klasického pletiva se ale liší jednak tvarem ok, která jsou většinou obdélníková o rozměrech101 x 50 mm nebo 101 x 70 mm, postavená vždy na kratší stranu obdélníku. Dalším rozdílem oproti klasickému pletivu je svaření jednotlivých spojů pletiva, takže se dráty nemohou rozplést. Pletivo se tím stává pevnější a odolá i útoku psa.

Svařované pletivo, zdroj: pletivo-msd.sk
Svařované pletivo, zdroj: pletivo-msd.sk

Vodorovné dráty svařovaného pletiva jsou pravidelné prohnuté, aby z plotu lépe odkapávala voda. Svařované pletivo může být navíc zpevněno, pokud je jeho horní a dolní okraj opatřen dvojitou řadou vodorovných drátů. Pokud tedy máte vyšší požadavky na pevnost, volte tento typ svařovaného pletiva.

Cenově vychází svařované 150 cm vysoké poplastované pletivo kolem 100 Kč za jeden metr délky.

Plotové panely

Nejpevnější variantou pletivového oplocení pozemku jsou plotové panely. O jejich pevnosti svědčí to, že jsou využívány nejen pro oplocení rodinných domů, ale slouží i k oplocení průmyslových budov.

Jedná se o pevnější variantu svařovaného pletiva. Tloušťka použitého drátu je 5 nebo 6 mm. Opět se jedná o pozinkovaný a následně poplastovaný drát. Oka jsou, stejně jako u svařovaného pletiva, obdélníková a všechny spoje jsou bodově svařeny. Vzhledem k pevnosti tohoto pletiva ho již nelze dodávat v rolích, ale prodává se po jednotlivých panelech. Panely jsou o šířce 2,5 metru a samozřejmě se nabízí v různých výškách.

Plotové panely, zdroj: pletivo-msd.sk
Plotové panely, zdroj: pletivo-msd.sk

Panel o výšce 153 cm a šířce 250 cm vyjde na 1 075 Kč. Pro porovnání ceny s výše zmiňovanými pletivy tedy vypočteme, že 1 metr plotového panelu vyjde přibližně na 430 Kč.

Cenové srovnání

Pro zjednodušení neuvádíme ceny kompletního plotu včetně sloupků a příslušenství, ale jen samotného pletiva.

Typ pletiva Cena bm
Klasické pletivo 50-60 Kč
Svařované pletivo 100 Kč
Plotové panely 430 Kč