Péče o zahradu

Jarní očistná kúra pro váš trávník

shutterstock.com
shutterstock.com

Trávník svou svěží zelení oživuje a zkrášluje každou zahradu. Běžný trávník není na péči příliš náročný. Ovšem ten úhledný, který je ozdobou zahrady a budou vám jej sousedé závidět, nezískáte bez jistého úsilí. Dobré je začít s péči již od počátku jara.

Jarní péče o trávník

Na konci zimy každý již vyhlíží první příznaky jara v podobě rašící zeleně. Tráva se po zimě probouzí zpravidla na konci března. Ovšem neřídí se ani tak kalendářem jako spíše teplotou půdy. Signálem o začátku jara je pro trávu teplota půdy nad 5°C. Trávník, se na první pohled svěže zazelená novými výhonky a brzy poté je načase začít s první jarní péčí o trávník.

Ve chvíli, kdy půda dostatečně vyschne, aby se nepropadala, je třeba trávník vyhrabat. Hráběmi odstraníme hrubé nečistoty jako jsou zbytky listí a spadané větvičky. Zároveň dojde také k mírnému provzdušnění povrchu půdy.

Jarní přípravu trávníku můžeme dovést k dokonalosti vertikulací, která odstraní z trávníku plsť, naruší plevele, provzdušní půdu a přesekáním travních výběžků napomůže růstu nových výhonků trávy.

Dosévání trávy

Po vyhrabání trávníku se mohou na trávníku objevit nepěkné holé ostrůvky téměř bez trávy. Není však třeba zoufat. Místa, která jsou méně hustě porostlá trávou, lze oživit dosetím travního semene. Důležité je, abyste zvolili úplně stejné semeno (ideálně i značku), které je již zasazeno.

V místě, kde chceme dosít trávu, rozrušíme hrabičkami povrch půdy. Do nakypřené půdy rozhodíme přiměřené množství travního semene. Travní semeno je vhodné do půdy zatlačit tak, aby ho neodnesl vítr nebo neposloužilo za potravu ptactvu.

Při zasévání trávy na větší ploše lze použít válec, při dosévání trávy do holých míst v trávníku raději udusáme hlínu lopatou nebo semínka trávy zasypeme tenounkou vrstvou hlíny a důkladně zalévat. Semena by nikdy neměla úplně vyschnout!

Dokonalý trávník vyžaduje dostatek péče po celý rok, zdroj: shutterstock.com
Dokonalý trávník vyžaduje dostatek péče po celý rok, zdroj: shutterstock.com

První jarní sekání trávy

K prvnímu jarnímu sečení trávy přistoupíme, až když je tráva po zimě dostatečně zregenerovaná a silná. Zpravidla tomu bývá v polovině dubna, ale připravenost trávy k sečení závisí na délce zimy, nadmořské výšce a dalších povětrnostních podmínkách.

Tip: Nemáte čas věnovat se vaší zahradě? Využijte služby sekání trávy v Praze

Trávu sekáme za sucha, aby nedošlo k jejímu vytrhání ze země. Listy trávy vždy zkrátíme nejvýše o 1/3 jejich délky. Během jara se potom snažíme udržovat trávník okolo výšky 3-4 cm a sečeme přibližně jednou za týden.

Hnojení

Tráva, stejně jako ostatní rostliny, vyžaduje dostatek živin. Trávník hnojíme tři až čtyřikrát za rok. K prvnímu hnojení je třeba přistoupit právě na jaře, kdy trávník ke svému růstu potřebuje velké množství živin.

Pro první jarní hnojení použijeme hnojiva vhodná pro jarní hnojení. Jejich složení odpovídá potřebám trávy během jara. V tomto období trávník nejvíce vyžaduje dusík a fosfor. První jarní hnojení probíhá v dubnu, ideálně po prvním posečení trávy.

Hnojit můžeme:

  • hnojivovou zálivkou – roztok hnojiva se aplikuje při zalévání konví, tato metoda je vhodná pouze pro menší plochy
  • granulemi – rovnoměrné rozmetání granulí hnojiva, které je vhodné i pro větší travní plochy, hnojivo se rozsype po trávníku před zalitím či před očekávaným deštěm

Při aplikaci hnojiva je třeba věnovat pozornost správnému dávkování. Přehnojením trávníku může dojít k nepěkným žlutým mapám v trávě nebo k jejímu spálení.