shutterstock.com
shutterstock.com

První teplejší dny vonící jarem lákají k pobytu venku a vlastníky zahrad navíc k plánům na zvelebení zahrady. Hodláte tento rok vybavit svou zahradu novým zahradním nábytkem? Možná vás osloví moderní nábytek z umělého ratanu. Prozkoumejme blíže jeho vlastnosti.

Přírodní materiály versus umělý ratan

Největší oblibě se těší zahradní nábytek z přírodních materiálů, především ze dřeva a případně z přírodního ratanu. Přírodní materiál působí v zahradě velmi přirozeně, ovšem má také své nevýhody.

Mezi ty patří především vyšší nároky na údržbu přírodního materiálu. Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelné ošetření olejem, přírodní ratanovým nábytek zase špatně odolává povětrnostním vlivům v našem zeměpisném pásmu. Je vhodné jej na zimu zazimovat.

Zahradní nábytek z umělého ratanu se může jevit jako ideální kompromis. Svým vzhledem připomíná nábytek z přírodního ratanu, zatímco umělý materiál je prakticky bezúdržbový.

Vlastnosti umělého ratanu

Umělý ratan se vyrábí z polyethylenu, který:

 • je odolný vůči povětrnostním vlivům i dešti
 • neplesniví
 • je snadno omyvatelný
 • je odolný vůči UV záření
 • je netoxický a plně recyklovatelný
 • nevyžaduje žádnou péči v podobě natírání či jiné úpravy povrchu
 • je barevně stálý, nemění svůj vzhled

Nespornou výhodou umělého ratanu je, že nábytek z něj nemusíte uklízet před dešťovými přeháňkami, bez problému odolá působení vody. Je nenasákavý, takže je za chvíli opět suchý. To napomáhá i jeho snadnému čištění, prach můžete setřít vlhkým hadrem nebo jednoduše nábytek ostříkat vodou z hadice.

V neposlední řadě je výhodný také kvůli dlouhé životnosti a odolnosti. Často ho tak volí majitelé hotelů, penzionů či restaurací pro své letní zahrádky.

Nábytek z umělého ratanu navíc odolá poměrně velkému rozpětí teplot. Někteří výrobci zaručují odolnost v rozmezí 0-40°C, někteří dokonce garantují odolnost od -25 do 75°C. Takový nábytek odolá i teplotám pod bodem mrazu a není třeba si lámat hlavu s jeho uskladněním během zimy.

Restaurace mají ratanový nábytek v oblibě, zdroj: exterio.sk
Restaurace mají ratanový nábytek v oblibě, zdroj: exterio.sk

Vzhled zahradního nábytku z umělého ratanu

Zahradní nábytek z umělého ratanu je tvořen kovovou konstrukcí (nejčastěji hliníkovou) a výpletem z vláken z umělého ratanu. Nábytek je díky použitým materiálům poměrně lehký a tudíž se snadno přemisťuje. Hliníková konstrukce je odolná vůči korozi a v kombinaci s odolností umělých ratanových vláken tak vzniká zahradní nábytek s velmi dlouhou životností.

Kovová konstrukce je opatřena výpletem z umělých ratanových vláken, přičemž výplet je proveden stejně jako u nábytku z ratanu přírodního. A právě efekt výpletu nábytek z přírodního ratanu perfektně napodobuje. Navíc výplet umožňuje vytvořit nespočet tvarových variací a je tak možno vyrobit prakticky libovolný kus nábytku – křesílka, lehátka, židle, pohovky i stolky.

Výplet může být proveden z různě širokých vláken umělého ratanu a rovněž můžete vybírat mezi několika barevnými variantami:

 • černá
 • několik odstínů hnědé
 • béžová, medová
 • bílá
 • šedá, stříbrná

Pro zajímavější efekt lze zvolit například kombinaci dvou nebo tří barev výpletových vláken.

Polstry

Nábytek z umělého ratanu se však nemusí omezovat pouze na výplet, který by se někomu mohl zdát málo pohodlný. Někteří výrobci nabízí zajímavou kombinaci konstrukce s výpletem doplněnou o pohodlné polstrované polštáře. Ty jsou zpravidla tvarovány na míru konkrétnímu nábytku a je proto vhodné je koupit současně.

Máte zájem dozvědět se více o tématu dům a zahrada? Podívejte se na vengo.cz

Existují různé kvality polstrů, některé jsou dokonce stejně odolné, jak nábytek samotný. Nevadí jim voda či slunce a snadno se udržují.