O veškeré příslušenství našeho obydlí bychom měli pečovat tak, aby nám sloužilo co nejdéle. Dnes existuje celá řada přípravků, kterými je vhodné ošetřit sklo, keramické vybavení nebo také dřevěné plochy. Právě na jejich ochranu se často zapomíná, a dochází tak k jejich poškození působením vlhkosti, mechanickými nebo přírodními vlivy. Přitom stačí tak málo, aby dřevo vypadalo stále jako nové a pohled na něj nás kdykoli potěšil.

Ochrana dřeva je důležitá nejen ve vnitřních prostorách, ale také u venkovních dřevěných ploch. Obecně platí, že výdrž dřeva se odvíjí od jeho tvrdosti. Tvrdé dřevo, jako je například dub, buk nebo ořech, odolává vnějším vlivům nejlépe. Bývá přirozeně nejdražší, ale investice do něj se určitě vyplatí.

Vhodné přípravky nejen na dřevěný nábytek

Nabízí se pestrá škála přípravků, které jsou šetrné nejen ke dřevěným povrchům, ale svým složením neškodí ani lidskému zdraví. Ba naopak, často příjemně provoní místnost a dodají ji svěžest. Opětovaně využívanými prostředky k ošetření jsou laky, oleje a vosky na dřevo. Vaše dřevěná podlaha po ošetření lakem prokoukne a bude se lesknout jako drahokam. Před lakováním je ovšem vhodné plochu přebrousit. Ochrana lakem pak zajistí dřevu delší životnost.

Špičkovými pomocníky pro zachování stálosti a krásy dřeva jsou oleje anebo vosky na dřevo. Dostanete je v mnoha variantách, velmi snadno se aplikují na jakýkoli povrch, který by měl být vždy před aplikací zbaven nečistot a mastnoty. Vosky obsahující včelí vosk jsou praktické a jejich výhodou je použití nejen na povrchovou úpravu dřeva, ale též kovu nebo mramoru. Aplikace oleje vám umožní ochranu dřeva a přímý kontakt s jeho přirozenou strukturou.

Provoněná a svěží domácnost

Uvidíte, že budete-li věnovat pozornost dřevěnému nábytku, podlahám nebo dřevěným ozdobám ve vašem domě, materiál bude jasnější, svěžejší a přitom si stále zachová své přirozené vlastnosti.