Péče o zahradu

Pracovní oděvy, které využijete v podzimním období na zahradě – chraňte si své zdraví!

shutterstock.com
shutterstock.com

Máte vlastní zahrádku a těšíte se, až na ní budete během podzimu pracovat? Určitě byste neměli zapomenout na vhodné pracovní oděvy a pomůcky, které Vás ochrání před špatným počasím, před různými oděrkami nebo zraněním.

Mezi ty nejzákladnější ochranné pomůcky patří pracovní oděvy, rukavice, brýle a obuv.

Základem jsou pracovní rukavice

Podzimní měsíce jsou optimálním obdobím, kdy se na zahradách provádí sázení nebo přesazování různých rostlin. Při takovéto práci se Vám určitě budou hodit kvalitní pracovní rukavice, jež ochrání Vaše ruce a zároveň budou dostatečně pohodlné, aby Vás nijak neomezovaly při práci.

Možností je spousta – vybrat si lze např. rukavice s pogumovaným povrchem, který brání protržení, polyamidové nebo bavlněné rukavice (vhodné spíše pro drobnou a přesnou práci s květinami) nebo rukavice s latexovou vrstvou (ideální při práci s růžemi – ochrání Vás před trny). Proti ostrým předmětům nebo chemickým postřikům jsou pak dobrým řešením rukavice z nitrilového materiálu.

Pracovní rukavice, zdroj: tomiscz.cz
Pracovní rukavice, zdroj: tomiscz.cz

Pracovní rukavice pro práci na zahradě většinou nejsou příliš drahé a investice do nich se tak rozhodně vyplatí. Vyplatí se i pořídit si více druhů. Různorodé pracovní činnosti si žádají i různorodé druhy rukavic.

Při náročnější práci oceníte i ochranné brýle

Některé náročnější zahradní práce už ale vyžadují i další pracovní pomůcky. Pokud např. pracujete s křovinořezem, je třeba myslet na ochranu před zraněním – určitě byste tak neměli podcenit svoje vybavení. Hodit se Vám budou především kvalitní ochranné brýle, využijete i speciální pracovní kombinézy, případně jiné vhodné pracovní oděvy. Rukavice je pro tento typ práce třeba volit odolnější, optimální jsou např. speciální anti-vibrační rukavice – dělají se mj. z kůže, směsi bavlny a polyesteru nebo ze semiše a spandexu.

V nepříznivém počasí se vyplatí mít odolnou obuv

Podzim patří mezi roční období, kdy často prší, což při nevhodně zvolené obuvi není moc příjemné. Pro práci na zahradě se tak vyplatí pořídit si speciální pracovní obuv, kterou ale využijete i při pěkném počasí. Z obuvi můžeme doporučit například kotníkovou či vysokou pracovní obuv, galoše či holínky.

Pevná pracovní obuv, zdroj: tomiscz.cz
Pevná pracovní obuv, zdroj: tomiscz.cz

Před deštěm Vás ochrání i voděodolné pracovní oděvy, jako jsou pláštěnky, pláště, pracovní bundy, pracovní kalhoty a další produkty. Nabídka těchto pracovních oděvů je velmi široká, od lehkých pláštěnek z polyetylénu, přes pláště z polyesteru/PVC, pracovní bundy a kalhoty z polyesterového mikrovlákna s membránou, až po nepromokavé reflexní pracovní pláště, bundy a kalhoty z laminovaného polyesteru, jež jsou odolné i vůči větru.

Pracovní oděv na zahradu, zdroj: tomiscz.cz
Pracovní oděv na zahradu, zdroj: tomiscz.cz

Kde se dají kvalitní pracovní oděvy na zahradu koupit?

Široký výběr pracovních oděvů od předních domácích i zahraničních výrobců u nás nabízí např. společnost TOMIS CZ, která provozuje jak internetový obchod, tak i klasickou kamennou prodejnu. E-shop najdete na stránkách www.tomiscz.cz a můžete si zde vybrat z nepřeberného množství pracovních oděvů a pomůcek pro různé druhy činností a profesí. Kamenný obchod má sídlo v Příbrami, kde si lze zboží v klidu prohlédnout a poradit se se zkušenými prodavači.