Bazén Rodinný dům Tipy a triky

Solární ohřev vody v bazénu – absorbéry nebo kolektory?

Máte na zahradě bazén a hledáte možnost, jak si koupání v něm užívat co nejdéle? Ohřev
vody pomocí elektřiny je pro vás drahý? Máte jedinou možnost, pořídit si solární ohřívače vody do bazénu.

Který způsob ohřevu ale zvolit? Možnosti máte dvě. Použít můžete solární absorbéry nebo solární kolektory.

Levnější solární absorbéry

Vodu v bazénu můžete ohřívat pomocí solárních absorbérů. Solární absorbéry jsou vlastně černé plochy, které jsou vyrobené z černého plastu nebo i speciální gumy. Princip fungování absorbérů je jednoduchý. Nejčastěji je pomocí bazénové filtrace voda systémem kanálků přiváděna z bazénu k černým plochám a poté odváděna zpět do bazénu. Sytém je skutečně velmi jednoduchý a díky tomu i méně finančně náročný. Na trhu je dnes velký výběr druhů těchto solárních absorbérů. Navíc jejich instalaci zvládne každý šikovný kutil. Pozor, výkon absorbérů je velmi závislý na intenzitě slunečního záření.

Výkonnější solárně termické kolektory

Jak již z nadpisu vyplývá, kolektory se hodí především pro středně velké až velké bazény. Jejich hlavní devizou je vysoký výkon a důraz na efektivitu.

Solární ohřev vody v bazénu dokáže výrazně prodloužit koupací sezónu.

Jaké existují typy solárních kolektorů? Na trhu je nyní k dispozici mnoho různých druhů, které se liší provedením, efektivitou a samozřejmě cenou. Vybrat si můžete:

  • ploché deskové kolektory
  • deskové vakuové kolektory
  • trubicové kolektory

Výhodou solárně termických kolektorů je především jejich vysoká výkonnost a minimální náklady na provoz. Nevýhodou jsou potom jejich vyšší pořizovací náklady. Ovšem počáteční investice se většinou vyplatí. Proto se před jejich nákupem rozhodně poraďte s odborníky, kteří dokáží dobře posoudit, jaký typ kolektoru se bude hodit právě do vašeho bazénu.

Investice do solárního ohřevu bazénu se rozhodně vyplatí. Prodlouží se vám koupací sezóna až na dvojnásobek a navíc přispějete k ochraně životního prostředí.