Nechat si postavit a zařídit dům je sama o sobě věc složitá, dlouhodobá a finančně náročná. Můžete samozřejmě nechat vše na firmách a stavebních službách, ale protože určitě chcete bydlet v domě, ve kterém se budete cítit dobře a bezpečně, jistě se rádi zaangažujete i vy.

jaká střešní krytina je nejlepšíVaše obydlí vám bude sloužit mnoho desítek let, a je proto vhodné nezanedbat žádnou jeho část. V první řadě je potřeba s maximálním úsilím postavit základovou desku, která tvoří základnu pro váš budoucí domov. Většina z vás bude jistě souhlasit s tím, že další z nejpodstatnějších součástí domu je střecha. Právě střecha je vystavena mnoha vnějším vlivům a faktorům, jimž musí čelit. Proto nezapomínejte, že se nevyplatí její výběr uspěchat nebo její pokládku nechat na amatérech. V tomto případě byste určitě neměli na střešní krytině šetřit.

Neuspěchejte svá rozhodnutí

Představte si, čemu všemu střecha v průběhu roku a let musí odolávat. Jsou to různorodé povětrností podmínky a teplotní výkyvy, zátěž sněhem a ostrým sluncem, dlouhodobým deštěm či vydatné krupobití. Věnujte jí pozornost, protože v případě střechy opravdu platí, že pouze kvalitní krytina udělá váš domov spokojeným místem pro život.

Pokládáte si nyní otázku, jaká střešní krytina je nejlepší právě pro Váš dům, zda pálená či betonová taška? Nebo zvažujete případně jiný typ krytiny, jako je například plech? Možná nemáte sebemenší ponětí o rozdílech, výhodách a nevýhodách různých materiálů a patrně se jen potřebujete upevnit v rozhodnutí, že vámi vybraná střecha je nejlepší volbou. Dalším, velmi významným, faktorem je povrchová úprava střechy. Pokud se rozhodnete pro pálené tašky, bude vaše střecha působit přirozeným dojmem, nabídne vám dlouhou životnost, stálobarevnost a kvalitu dle vybraného nátěru.

povrchová úprava střechy

Betonové tašky jsou oproti tomu finančně výhodnější, váhově ale těžší a časem mohou blednout. Další velmi populární střešní krytinou jsou keramické tašky bez barevné úpravy. Ta se časem sama vytvoří díky vnějším vlivům a nechá vyniknout přirozenou a originální patinu. Ta bude působit starobylým dojmem a přitom neubere na kvalitě či funkčnosti střechy.

Tady už opravdu můžete být zcela ztraceni, neboť možností, jak střechu povrchově chránit, je opravdu celá řada. Střecha může být v konečném důsledku z hlediska struktury hladká nebo drsná, z pohledu životnosti odolná nebo nikoli, dále také pozinkovaná, polyesterová, polyamidová a takto bychom mohli pokračovat. K tomu navíc může být barva vaší střechy přesně taková, jakou si zvolíte, a perfektně tak ladit s barvou fasády, plotu či dlažby. Na trhu najdete velké množství firem, které vám poradí kvalitní, dostupnou a pro vás cenově přijatelnou střešní krytinu a zároveň vám nabídnou pokládku či jiné stavební úpravy střechy.

Sedlová nebo rovná?

Nejčastěji se po celém světě využívají sedlové střechy s typickým šikmým sklonem, přímočarým hřebenem a dvěma střešními rovinami. V posledních letech, kdy do popředí vstupují minimalistické stavby s maximální úsporou materiálu, se objevují střechy rovné, u kterých je sklon nepatrný.

V severských zemích jsou oblíbené plechové střechy, přesně takové, jaké znáte třeba z českých chat či starších domů. Plechová střecha se může pochlubit několika výhodami – je ekologická, kvalitní a dlouho vydrží. Finančně vás nezruinuje a přitom může vypadat skvěle. V tomto případě ale vsaďte na kvalitní nátěr, který odolá počasí a zachová si svou stálost.

střešní krytina

Stůjte si za svým, ale naslouchejte odborníkům

Díky dlouholetým zkušenostem firem z tohoto oboru můžete najít pomoc a poradenství. Vzhledem k možnostem, které se nabízí a hlavně neustále se měnícím trendům, je vhodné vyslechnout si názor odborníka. Kromě vašich požadavků totiž bude určitě záležet také na tom, kde bydlíte a co přesně očekáváte od své střechy nad hlavou. Odborníci si poradí s atypickým sklonem střechy. Pouze profesionálové z oboru vám garantují kvalitní pokládku se zárukou.

Pokud si nebudete vědět rady hned v počátcích výběru typu střechy, podívejte se na fórum o střechách, kde najdete cenné tipy odborných řemeslníků i samotných majitelů domů a jejich rady ohledně pokládky a výběru střešní krytiny. Kromě toho se také můžete inspirovat odbornými články, magazíny a možností osobních konzultací v oblasti řešení střešních konstrukcí. Investujte do kvalitní střechy, která vydrží celý život a stane se stabilním prvkem vašeho bydlení!