Péče o zahradu

Velký přehled typů sekaček na trávu

shutterstock.com
shutterstock.com

Upravený trávník je ideálem každého majitele zahrádky. V dnešní době není péče o trávník nijak náročná díky dnes již neodmyslitelným zahradním pomocníkům – sekačkám na trávu. Abychom si práci ještě více usnadnili, je vhodné se v nabídce sekaček zorientovat a vybrat tu, která je pro naši zahradu nejvhodnější.

Jakou sekačku?

Sekačky lze rozdělit do skupin podle několika kritérií. Jedním z nich je například druh pohonu. Sekačky na trávu můžeme dle typu pohonu rozdělit na:

  • mechanické – vhodné na malé plochy, nejméně často zastoupené, protože se hodí jen na nízkou trávu a nemají sběrací koš
  • elektrické –  často využívané na zahrady u rodinných domů, vhodné pro středně velké plochy vzhledem k omezení dosahu délkou napájecího kabelu, výhodou je však nižší hlučnost (v dnešní době se objevují i elektrické sekačky s akumulátorem)
  • motorové – vyšší hmotnost i hlučnost, ale nezávislost na zdroji elektřiny, vhodné pro rozsáhlé plochy, nutnost pravidelného servisu

Sekačky lze rozdělit na další skupiny dle typu sečení a my si popíšeme nejběžněji využívané druhy sekaček. Pro každý typ pozemku a typ traviny se hodí jiný způsob sekání.

Rotační sekačky

Jedná se o nejobvyklejší typ sekaček. Nejčastěji se prodávají ve formě pojezdové sekačky, která usnadňuje pohyb se sekačkou po zahradě. Bývají vybaveny sběrným košem na posekanou trávu. Je možné zvolit verzi elektrickou nebo motorovou. Tento typ sekaček je vhodný pro zahrady u rodinných domů, ale případně je lze využít i v okrasných zahradách.

Nejběžnější typ sekačky (rotační), zdroj: mountfield.cz
Nejběžnější typ sekačky (rotační), zdroj: mountfield.cz

Strunové sekačky

Strunové sekačky jsou menším typem sekačky, přenosné ručně. Jsou vhodné všude tam, kde se nachází špatně přístupná místa, tedy různá zákoutí, trávník pod keři a stromky, výborně se hodí také k sekání trávy okolo chodníčků či zdí. Někdy může být u rodinných domů volena jako sekačka doplňková k sekačce rotační.

Strunová sekačka na elektrický pohon, zdroj: mountfield.cz
Strunová sekačka na elektrický pohon, zdroj: mountfield.cz

Vřetenové sekačky

Tento typ sekaček je velmi šetrný ke trávě, netřepí její stébla. Vřetenová sekačka je vhodná k údržbě menších a středně velkých travnatých ploch, také k ošetření hustých a nízkých trávníků, například travnatá hřiště. Tento typ sekačky není vybaven sběrným košem, nejčastěji se využívá sečení velmi malé výšky stébla, tyto malé části trávy se snadno na trávníku rozloží a fungují zároveň jako mulčovací vrstva.

Ruční vřetenová sekačka, zdroj: mountfield.cz
Ruční vřetenová sekačka, zdroj: mountfield.cz

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky se vyznačují nízkou hmotností a výbornou schopností kopírovat terén. Taktéž zvládnou posekat i hodně vysokou přerostlou trávu. Jejich součástí není sběrný koš, tráva odlétává stranou. Pro své vlastnosti jsou vhodné na velké plochy, a to i na horské stráně. Využívají je i zemědělci pro výrobu trávy na seno.

Bubnová sekačka, zdroj: mountfield.cz
Bubnová sekačka, zdroj: mountfield.cz

Křovinořezy

Jedná se sekačky usazené na delší rukojeti. Už jejich název napovídá, že jsou vhodné i všude tam, kde není travnatá plocha delší dobu udržována, lze je použít na přerostlou trávu, ale i tam, kde bují náletové dřeviny.

Křovinořez, zdroj: mountfield.cz
Křovinořez, zdroj: mountfield.cz

Zahradní traktory

Zahradní traktory nabízí při sekání travnatých ploch ještě větší pohodlí. A to nejen proto, že v případě zahradního traktoru se u sečení sedí můžete posadit. Traktor je vybaven také sběrným košem o větším objemu a má širší záběr sečení. Výhodou traktoru je také to, že k němu lze připojit řadu příslušenství a můžete ho tak využít nejen na sekání trávy.

Zahradní traktor, zdroj: mountfield.cz
Zahradní traktor, zdroj: mountfield.cz