shutterstock.com
shutterstock.com

Budujete novou terasu a rádi byste, aby byla nejen funkční, ale taky esteticky vhodně ztvárněná? Použití nezničitelného materiálu, to by bylo praktické a ideální, odpadlo by každoroční natírání dřevěných podlah, taky olejování či lakování. Zvolte povrch, jehož jedinou údržbou bude jenom to, že jej čas od času očistíte.

WPC dlaždice jsou zacvakávací dlaždice (wood-plastic-composites – tedy kompozitní materiály ze dřeva a polymeru). Jde o dřevo plastový kompozit, který je odolní větru a dešti a navíc je bezúdržbový. Integrovaný zámkový systém je vyroben z plastu. Dlaždice může být kaštanová či šedá a její tloušťka je 22 mm. Co se velikost týče, může mít dvě různé velikosti 30×30 a 30×90 cm.

Pokládka svépomocí

Když se rozhodnete pro pokládku sami, dbejte toho, aby podklad, na který dlaždice pokládáte, byl hutný a pevný a nesmíte zapomenout také na potřebný spád. Uvědomte si také výšku obkladu. Ideální je 22 mm, což sice není mnoho, ale pokud máte nízké balkonové dveře, pak to může představovat problém.

Změřte si také obkladovou plochu, abyste věděli, zda vám na konci vyjde zhruba půlka dlaždice, pak byste mohli o něco zmenšit už dlaždice v první řadě. U stěny je také potřeba část plastového zámkového systému zespodu odříznout.

Nejprve musíte mít čistý podklad, proto se jej pořádně zameťte. Krajní dlaždice oddělte děrovkou mírně přečnívající díly, které tvoří plastový zámkový systém, potom ji dejte do rohu a spáru, kterou máte u kraje, zajistěte distančními klínky.

Je na vás, zda dlaždice poskládáte v řadě za sebe nebo napříč. Pokud zvolíte druhou variantu, můžete tak vytvořit krásnou šachovnici, která bude zároveň hezky estetická. Dlaždice má ideální systém, který lehce zacvakne do sebe, a nezapomeňte vyříznout rohy.

Pokládat můžete na podklad, který je pevný, rovný a samozřejmě nepoškozený, který má dokonale provedenou hydroizolaci, která má i dostatečný spád – asi dvě procenta směrem k okapu. Vhodné mohou být jak starší keramické dlaždice či nový betonový potěr.

2 reakce na „WPC dlaždice – položení terasy snadno a rychle“

  1. ja bych mozna radeji volila dlazbu ktera vypada jako wpc a je to levnejsi

    1. Také možnost, ale zase je třeba vzít v úvahu, že běžná barevná dlažba může časem blednout, a také klouzat, kdežto wpc dlaždice nebo terasová prkna jsou stálobarevná a mají protiskluzový povrch, takže je použijete například i u bazénu…

Komentáře nejsou povoleny.