shutterstock.com
shutterstock.com

Pokud řekneme slovo zahradní stan, většina lidí jasně ví, co si má pod tímto pojmem představit. Je totiž jasné, že se nejedná o běžný stan, který využijeme třeba na našich túrách, nebo na našich čundrech.

Jedná se o mobilní a samozřejmě praktický přístřešek, který má ochránit nejenom před deštěm a dalším nepříznivým počasím, ale má ochránit také před přímým sluncem, nebo větrem. To je tedy to hlavní, proč párty stan mít. Pojďme se ale podívat na materiály, ze kterých může být vyroben.

Ocel, nebo hliník

V rámci výroby se dnes používají dva hlavní materiály, které nabídnou hned několik předností. Primárně je to samozřejmě odolnost materiálu a tedy i pevnost, jakou má konkrétní party stan. Dále je to také nízká hmotnost, díky které lze složenou variantu stanu jednoduše přenášet.

Nízká hmotnost má ale pozitivní vliv i ve chvíli, kdy zahradní párty stany stavíme a bojíme se toho, že by byla třeba doslova nadlidská síla. Třetí pozitivní vlastností daných materiálů, což souvisí také s jejich povrchovou úpravou, je celková odolnost proti korozi. Ta přispívá právě k tomu, že nám budou party stany bez problémů sloužit i několik dlouhých sezon.

Pokud bychom měli být konkrétní, daný materiál se nejčastěji odvíjí od typu konstrukce. Nůžkové stany najdeme velice často v provedení hliníkovém, zatímco klasické v oceli. Rozhodně to ale nebývá stoprocentním pravidlem.

Jak je to s plachtou?

Z čeho se skládá konstrukce, tedy již víme. Druhou hlavní součástí tohoto zahradního prvku, pokud hledáte párty stany prodej, je samozřejmě plachta. I ta se může lišit svým materiálem. Často platí, že ty nejlevnější varianty, mezi které patří párty stan 3×3, mají pouze jednoduchou plachtu bílé barvy.

Často je to PE plachta, která může být v některých případech i na stanech nůžkových. Pozitivem daného materiálu je samozřejmě to, že nepropustí ani jedinou kapku vody. Negativem naopak zůstává, že je nevzdušný a tak může přispívat k vyšší vlhkosti uvnitř každého party stanu.

Platcha na party stanu by měla být odolná povětrnostním vlivům, zdroj: kokiskashop.cz
Platcha na party stanu by měla být odolná povětrnostním vlivům, zdroj: kokiskashop.cz

Pokud ujde k poškození krycí tkaniny, tak Vám určitě přijde vhod náhradní střecha pro altán, která dokáže plnohodnotně nahradit Vaší starou střechu u párty stanu.

Druhým materiálem, který dnes zahradní party stan může nabídnout, je polyester. Materiál, který můžeme znát ze segmentu běžného oblečení, který tak připomíná klasickou látku.

Ta je však pro dosažení celkové vodotěsnosti naimpregnována, popřípadě doplněna PVC vodotěsnou úpravou. Výhodou této plachty je určitě i její vzdušnost. Dnes tento typ plachty využívají především dražší nůžkové stany, a to konkrétně nůžkový stan 3×3, nůžkový stan 3×6 a řada dalších velikostí. Setkat se s ní ale lze i u několika klasických konstrukcí.

Nechybí ani klasický plast

Abychom ale byli úplně konkrétní, nesmíme zapomenout na to, že v rámci daných možností najdeme také plastové díly. Hledáte li párty stany – prodej levně, setkáte se s plastem u klasických konstrukcí především ve formě dílů, které slouží jako spojky či jednotlivé klouby.

Naopak nůžkový stan využívá klasický plast hlavně v oblasti svých nožiček, čímž chrání právě zmiňovanou hliníkovou konstrukci. Podobné uplatnění je ale k dispozici i u klasiky.