zdroj: give.cz
zdroj: give.cz

Majitelé zahrad řeší často problém, kam uskladnit zahradní sekačku, gril, zahradní nářadí, příslušenství k bazénu nebo třeba jízdní kola. Řešení je přitom velice jednoduché. Dostatek skladovacího prostoru pro uskladnění výše uvedené techniky a vybavení nabízí zahradní domek na nářadí nebo chatka, které lze v dnešní době nalézt již takřka na čtvrtině českých zahrad.

Jaký zahradní domek je nejlepší?

Na trhu lze nalézt celou řadu modelů lišících se nejen velikostí, ale i typem materiálu, ze kterého jsou vyrobeny:

  • dřevo
  • plech
  • plast

V čem je který lepší a jak velký domek vlastně vybrat, aby plně uspokojil vaše potřeby? V první řadě se dobře zamyslete, co vše chcete v domku nebo chatce skladovat. Také je dobré zvážit, zda očekáváte od této zahradní stavby pouze skladovací prostor nebo chcete využít přístřeší i pro občasný pobyt nebo přespání.

Pokud je jediným účelem pouze skladování zahradní techniky a dalšího vybavení, můžete vybírat z domků plechových, plastových nebo dřevěných. Plechové zahradní domky patří mezi nejprodávanější, a to hlavně kvůli jejich velice příznivé ceně a prakticky nulové potřebě po údržbě.

Plechový zahradní domek, zdroj: give.cz
Plechový zahradní domek, zdroj: give.cz

Podobně jsou na tom domky plastové. Dřevěné zahradní domky vyžadují sice pravidelnou údržbu v podobě obnovení impregnačního nátěru, který slouží jako ochrana proti škůdcům a plísním, nabízejí však nespornou výhodu v tom, že díky přírodnímu materiálu krásně splynou se zahradou.

Důležitá je také velikost domku

Pro skladování běžného vybavení na zahradě postačí většinou domek s plochou 5 až 12 m2. Ten pojme několik kusů zahradní techniky, běžné zahradní nářadí, jízdní kola atd. Pokud má však zahradní domek sloužit pro uskladnění většího množství nebo větší zahradní techniky jako je například zahradní traktor, volte domek raději větší.

Důležité je také vybírat domek s ohledem na místo, kam ho chcete na zahradě umístit. Nejen že by měl se zahradou ideálně splynout, ale měl by do něho být také bezproblémový přístup.

Zahradní domek, zdroj: give.cz
Zahradní domek, zdroj: give.cz

Zahradní chatka umožňuje i přespání

V případě, že od zahradní stavby očekáváte trošku více než jen úložný prostor, porozhlédněte se po některé z větších zahradních chatek. Ty nabízejí dostatek skladovacího prostoru, ale také možnost vybavit je jednoduchým nábytkem a mohou tak sloužit i jako dílna, prostor pro přespání nebo krátkodobé obývání.

Zahradní chatky se vyrábějí většinou ze smrkového dřeva, které je vhodné ještě před samotnou stavbou opatřit vhodným impregnačním nátěrem. Lze je volit z mnoha modelů a dokonce lze při výběru definovat do určité míry i výslednou podobu zahradní chatky.

Vybírat tak můžete například typ a počet oken, typ dveří nebo zvolit některou z více střešních krytin. Zahradní chatka může mít navíc krytou terasu, což oceníte při relaxaci nebo boční či zadní přístřešek například pro uskladnění dřeva.

Větší zahradní chatky je žádoucí instalovat na vybudovaný betonový základ, menší domky a chatky je možné umístit pouze na zpevněný povrch. Většina prodejců by měla být schopna nabídnout i montáž u vás na zahradě, a to v případě, že se na montáž domku nebo chatky sami necítíte.