Posezení

Jak ochránit vaši markýzu před povětrnostními vlivy?

zdroj: venys.sk
zdroj: venys.sk

Posezení na sluníčku je příjemnou letní kratochvílí. Ale v horkých letních dnech všichni raději vyhledají stín. K zastínění terasy se výtečně hodí markýzy. Jejich pořizovací cena však není nikterak malá. Proto je třeba pomýšlet také na ochranu markýzy před nepříznivými vlivy počasí, především v zimním období. Díky dostatečné ochraně můžete výrazně prodloužit životnost vaší markýzy.

Typy markýz a jejich ochrana před vlivy počasí

Markýzy se rozdělují na několik typů. Z hlediska ochrany před povětrnostními vlivy rozlišujeme markýzy:

  • kazetové
  • polokazetové
  • otevřené

Z hlediska ochrany jsou nejvýhodnější markýzy kazetové. Při zatažení markýzy se do kazety schová látka i nosná ramena markýzy. Celá markýza je tak elegantně a esteticky skryta v kazetě, čímž je výrazně prodloužena její životnost. Z tohoto důvodu patří kazetové markýzy k nejkvalitnější a také nejdražším na trhu.

Čeká vás stěhování těžkého břemene? Využijte stěhovací pásy s nosností až 273 kg!

Polokazetové markýzy dobře řeší ochranu markýzy před přímým deštěm. Kazeta skryje celou navinutou látku markýzy a částečně překrývá také ramena. Polokazeta však není celá uzavřená. Chrání před deštěm, ale z podhledu je otevřená, odtud může pronikat k markýze vlhkost i větší chlad.

Otevřené markýzy patří na trhu k nejlevnějším. Jsou však zcela bez ochrany před deštěm. Konstrukce markýzy ani látka nejsou nijak kryty. Je proto vhodné instalovat takovou markýzu například pod přesah střechy. Pro větší ochranu během zimy je vhodné srolovanou markýzu zakrýt ochranným potahem.

Tip: Využijte jarní slevy na nová garážová vrata

Jak prodloužit životnost markýzy?

Životnost markýzy ovlivní nejen dostatečná ochrana, ale také správný výběr materiálu i konstrukce. Vždy musíte počítat s tím, že menší investice bude mít za následek rychlejší opotřebení méně kvalitních výrobků.

Markýza je ideální pro zastínění rodinného posezení, zdroj: shutterstock.com
Markýza je ideální pro zastínění rodinného posezení, zdroj: shutterstock.com

Ke správné péči o markýzu patří jednak ochrana před deštěm a zimou v podobě ochranného potahu nebo kazety. Přes léto však může být markýza vystavena i drobnému dešti při nečekané letní přeháňce. Ochránit markýzu před promočením můžete hned dvěma způsoby:

  • impregnací látky – již při výběru markýzy si nezapomeňte zjistit informaci o tom,zda je látka markýzy naimpregnovaná
  • správnou instalací – instalujte markýzu tak, aby sklon stříšky byl alespoň 14°. Díky tomuto sklonu bude při dešťové přeháňce voda ze stříšky dostatečně rychle stékat, čímž se eliminuje riziko promočení markýzy

Důležitý je také výběr materiálu stříšky. Dbejte na to, aby látka stříšky byla dostatečně hustě tkaná a aby zajišťovala dostatečnou ochranu před UV zářením, aby vás později nepřekvapilo, jak jste se mohli spálit při pobytu ve stínu. Látky pro stříšky markýz mohou být:

  • akrylové – spolu s impregnací zajišťují nepromokavost. Vyznačují se také odolností vůči UV záření a tím pádem i neblednoucími barvami. Životnost prodlužuje i nízká míra špinění.
  • polyesterové – polyesterové látky s povrchovou úpravou z PVC se velmi snadno čistí a jsou odolné vůči UV záření, takže rovněž nehrozí vyblednutí barev
  • screen látky – nejmodernější typ potahu se vyrábí ze skelných vláken, díky tomu jsou vysoce odolné. Navíc dokáží zadržet zhruba 90% tepla, tudíž dokáží terasu nejen zastínit, ale udržet zde i přijatelnou teplotu.