Posezení

Zapomeňte na exotické dřevo, je tady dubový zahradní nábytek

shutterstock.com
shutterstock.com

Dřevo je přírodní materiál, který se s člověkem táhne po celý jeho vývoj, vždyť první nástroje byly dřevěné, ze dřeva byla dávná i nedávná obydlí i lodě, různé nádobí, válečné i lovecké zbraně, ale také nábytek. Dřevo je ideální materiál na zahradní nábytek. Jaký druh je nejlepší?

Jak šel čas, dřevo se začalo nahrazovat, lodě jsou ze železa, domy se staví z betonu, ale dřevo si svou pozici drží stále a rozhodně neustoupilo do pozadí právě naopak!

Zahradní nábytek z různých druhů dřeva

Dřeva jsou různá, pro nás asi nejbližší je borovice, smrk, modřín, dub a další, to jsou domácí dřeviny, ale vedle toho k nám proudí i řada exotických dřevin. Neříkáme ale, že všechna tato exotická dřeva najdou své uplatnění nebo širší využití, u našich dřev to je ale již lepší, protože máme s jejich zpracováním více jak tisíciletou tradici.

Nábytek z meranti, zdroj: nabytekmirek.cz
Nábytek z meranti, zdroj: nabytekmirek.cz

Na druhou stranu exotická dřeva nemusí bez impregnace v našich přírodních podmínkách ve venkovním prostředí tak dlouho vydržet. Na výrobu zahradního nábytku pro naše zahrady nebo jiné prostory u našich domů nebo chalup se stále častěji používá dub.

Dub jako praktická varianta

Dub je totiž znám svou tvrdostí a velkou odolností, však se také z něho vyráběla třeba mlýnská kola, a i bez povrchové úpravy může být po celý rok na povětrnosti. Jeho hlavními výhodami jsou vysoká váha a tím velká stabilita a masivní elegantní vzhled, kdy každý kus je vlastně originál.

Dubová zahradní sestava, zdroj: nabytekmirek.cz
Dubová zahradní sestava, zdroj: nabytekmirek.cz

Dub roste pomalu a proto jsou jeho letokruhy velmi husté, což je tajemstvím jeho pevnosti a i jeho dlouhé životnosti. V neposlední řadě je i mírně nižší cena než u dovozového exotického dřeva.

Nenechte se nalákat pouze cenou, ale uvědomte si, jak nábytek vypadá, jak jsou silné desky a další díly, ze kterých je vyráběn. Například u známého exotického dřeva meranti je to obvykle 2 až 3 cm, u dubu je to 7 cm, takže je jasné, který nábytek má naději, že na zahradě vydrží déle.

Jaký zahradní nábytek preferujete na vaší zahradě? Napište nám v komentářích.