Skleník je pro spoustu lidí vítaným řešením, protože dokáže prodloužit sezónu, po kterou je možné se o rostliny starat. Lze v něm pěstovat ovoce, zeleninu i okrasné květiny. Vyplatí se především v tomto období, kdy už zima pominula, ale i přesto se objevují přízemní mrazíky.
Skleník do určité míry udržuje poměrně stálou teplotu a zmírňuje výkyvy, které přináší střídání dne a noci. Chcete-li mít ve skleníku neustále příhodné podmínky, a to i v obdobích, kdy náhle venkovní teploty poklesnou, a mohly by tak rostlinám ublížit, doporučuje se umístit v něm několik svíček, které zapůsobí jako nenápadný zdroj tepla.
Zahradní skleníky – rozmanité velikosti i tvary
O konečné podobě skleníku rozhodujete samozřejmě vy jako majitel. Jen na vás záleží, jak bude velký, jaký bude mít tvar a z jakého materiálu bude vyrobena jeho konstrukce. Co se týče tvaru, na trhu jsou k dostání různá řešení, nemusíte se omezovat pouze na obdélníkový půdorys. Esteticky zajímavým se jeví například kruhovité skleníky. O rozměrech by měly rozhodovat nejen dispozice pozemku, na kterém bude skleník stát, ale také zamýšlené pěstování. Víte-li už nyní, že vám bude stačit menší prostor, neinvestujte zbytečně do něčeho, co byste plně nevyužili.
Tip: Ke skleníku se vám může hodit nádrž na dešťovou vodu či nádrž na kapalné hnojiva.
Hitem jsou hliníkové a plastové materiály
I když nejlépe do přírody zapadne dřevo, jako materiál konstrukce, jsou v dnešní době hojně využívány hliníkové a plastové profily, kterým se připisuje bezúdržbovost a také dlouhá životnost. Navíc je sestavení velice snadné. O funkci se pak stará výplň, tou může být samozřejmě sklo, ale žádanější jsou aktuálně polykarbonátové desky, u nichž se předpokládají lepší izolační vlastnosti, které jsou pro skleník důležité. Dávejte si pozor, že v letních měsících může docházet i k přehřívání skleníku. Doporučuje se proto, aby měl dostatečné možnosti odvětrávání.