Rodinný dům

Jak na neustále teplou vodu v domě?

Metod ohřevu vody ve vaší domácnosti je dneska celá řada. K dispozici jsou bojlery, průtokové ohřívače nebo čerpadla. Zde vám v krátkosti popíšeme některé výhody a nevýhody těchto zařízení.

Bojlery

Nejprve několik slov o bojlerech, které jsou zřejmě v českých domácnostech nejčastějším zařízením na vyregulovanie rozvodov teplej vody. Bojlery jsou dobré a pokud je vybrán správný typ, ušetří vám náklady na energii. Abyste však náklady na energie skutečně ušetřili, je dobré poradit se s odborníkem, které vám řekne jaký typ bojlerů koupit a kde si ho nechat nainstalovat.

Většinou se však doporučuje, aby bojler nestál příliš daleko od odběrného systému. V současnosti se na trhu objevují elektrické bojlery, které se těší velké oblibě. Koupíte však i kombinované bojlery, u nichž ohřev vody zajišťuje tepelný výměník. Na trhu jsou však ještě i plynové bojlery nebo druhy bojleru na pevná paliva. Nevýhodou bojlerů je jejich značná velikost.

Průtokové ohřívače

Další možností na ohřev vody jsou průtokové ohřívače. Průtokové ohřívače jsou zpravidla menší než bojlery a ohřívají vodu ve chvíli, kdy bude skutečně používána (používají se na místech s nárazovou spotřebou teplé vody př. kuchyně). Proto na rozdíl od bojlerů nespotřebují žádnou energii v pohotovostním režimu. Neexistují zde žádné energetické ztráty, neboť průtokový ohřívač se instaluje přímo tam, kde je teplá voda používána.

Není tedy potřeba žádné dlouhé potrubí. Průtokový ohřívač se rovněž hodí všude. Můžete ho nainstalovat v koupelně nebo v kuchyni. Průtokové ohrievače vody jsou v oblibě především svými malými rozměry, takže instalace je velmi rychlá a pohodlná.

Tepelná čerpadla

Posledním zařízením pro ohřev vody, který vám představíme, je tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla jsou ekologická, neboť slouží nejenom k ohřevu vody, ale i k celému vytápění domu. Pro pohon tepelného čerpadla slouží jenom elektřina, takže u domu nemusí vést plynové nebo teplovodní vedení.

Značnou výhodou tepelných čerpadel je, že jsou ovládány automaticky, můžete ho dopředu naprogramovat nebo ho dokonce ovládat na dálku přes internet.