Posezení

Dřevěná terasa. Co se vám bude hodit při její výstavbě?

Dřevěné venkovní terasy jsou příjemnými doplňkovými stavbami, které bezesporu ocení snad všichni majitelé nemovitostí. Dají se využívat prakticky celoročně, hlavně však od léta do brzkého podzimu, kdy venku panují vysoké teploty. Nemáte-li dosud vlastní venkovní terasu ze dřeva, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Stačí zvolit vhodné dřevo jako základový materiál. Pomoci vám pak mohou i různé vychytávky, díky nimž si usnadníte práci a prodloužíte životnost celé stavby.

Jaké dřevo vybrat?

Volba dřeva pro venkovní terasu se má řídit alespoň základními pravidly. V první řadě je důležité, aby dřevěná prkna a hranoly, jež mimochodem pořídíte za rozumné ceny například v internetovém obchodě Gardina.cz, měly patřičnou pevnost a pružnost. V tomto ohledu dnes vítězí třeba skandinávská borovice, případně sibiřský modřín, který se hojně aplikuje také při realizacích venkovních saun a mnoha dalších staveb.

Podložky a terče pro zajištění stability

Aby mohla venkovní terasa ze dřeva splňovat svůj účel na sto procent a vynikala i z estetického hlediska, je nutné při výstavbě vyrovnat půdu, jinak bude celá stavba křivá a nevzhledná. Namísto složitých stavebních úprav zde lze aplikovat speciální rektifikační terče, potažmo granulátové podložky. Další praktickou záležitostí jsou distanční podložky. Ty zajistí ideální semknutí hranolů a prken, takže na sebe dobře navazují a nevzniká mezi nimi nepřirozená vlhkost, jež by postupně narušovala strukturu dřeva a snižovala celkovou životnost terasy.

Určitě je na místě zmínit ještě vruty, které patří k zásadním prvkům při stavbě dřevěných teras. Ve specializovaných obchodech, třeba ve zmíněném e-shopu Gardina.cz, najdete nerezové vruty, jež jsou určené přímo k realizaci venkovních teras. Oproti klasickým vrutům totiž mají jinak tvarované tělo, takže jsou odolnější vůči poškození. Nerezový materiál zajistí potřebnou výdrž, protože mu nevadí venkovní prostředí a kontakt s vodou.