cena železa
Tipy a triky

Prodejte své staré železo do sběrny

Máte na půdě, v garáži, na zahradě nebo ve sklepě větší množství starého železa, které už pro vás nemá žádné využití? Prodejte ho v některé sběrně. Dostanete za něj zaplaceno a přispějete k ochraně životního prostředí. Zpracování recyklovaných kovů je totiž mnohem méně energeticky náročné než zpracování surového železa.

Staré železo, které již ve vaší domácnosti nemá žádné využití, patří do sběrny. Nejenže za něj dostanete zaplaceno, ale přispějete také ke zlevnění finálních kovových produktů. Díky nižší energetické náročnosti zpracování recyklovaných kovů navíc přispějete k ochraně životního prostředí.

Co sběrny nevykupují?

Než se však vydáte se svým kovovým odpadem do sběrny, je třeba vědět, co sběrny nevykupují, abyste svou cestu nevážili zbytečně. Do sběrny rozhodně nevozte tzv. kombinované obaly, mezi které patří například obaly od čokolád, víčka od jogurtů, víčka od zavařenin atd.

Je také třeba roztřídit kovy na hliník a železo. Železo je zpravidla přitahováno magnetem a je označováno písmeny FE v recyklačním trojúhelníku. Hliník je označován jako ALU a na magnet nereaguje.

Platby v hotovosti nečekejte

Za kovový odpad dostanete ve sběrnách zaplaceno dle platného ceníku barevných kovů. Je však nutné počítat s tím, že platby v hotovosti už nejsou možné. V roce 2015 totiž začalo platit nařízení, které sběrnám platby v hotovosti zakazuje vzhledem k častým krádežím kovových předmětů.

TSR Czech Republic s.r.o.

Jednou z největších společností, které se zabývají výkupem a zpracováním druhotných surovin, je TSR Czech Republic s.r.o. Cena železa je zpravidla stanovována na základě konečných cen hutí a sléváren. Pro aktuální cenu tedy kontaktujte některou z poboček společnosti, které se nacházejí po celé ČR.