Rádi byste si pořídili nějaký okrasný strom na vaši zahradu? Jednu z možností symbolizuje borovice, která se pyšní titulem královny jehličnanů. Víte, jaké jsou její charakteristické vlastnosti a jak postupovat při výběru?
Charakteristika borovic
Podobně jako většina ostatních okrasných stromů, i borovice se řadí mezi stálezelené. Tyto jehličnany jsou schopné dorůstat do výšky až 110 metrů. Některé druhy lze však označit spíše za zakrslé a dorůstají tak jen do výšky menšího keříku. Co se týče přirozeného výskytu těchto dřevin, najdeme je spíše na severní polokouli. Obývají přitom jak severské lesy, tak i subtropy.
Borovice jsou jedinečné hned pro svých několik zajímavých vlastností. Dřevo z popisovaných jehličnanů se například v dřívějších dobách hojně využívalo jako zdroj balzámového oleje. Mezi další zajímavosti patří i fakt, že borovicová kůra nachází velké uplatnění v lékařství, a to díky jejím silným antioxidačním účinkům. A víte, že jehličí určitých druhů borovic obsahuje dokonce více vitamínu C než citrusy?
Jak postupovat při výběru
Borovici můžete na zahradu umístit jako samostatně stojící solitéru nebo vsadit na její kompozici do skalky nebo vřesoviště. Budoucí umístění tohoto jehličnanu je přitom důležité i při rozhodování o jeho výšce. Zatímco jako solitéru můžete zvolit vzrostlý strom, jako součást skalek se bude vyjímat spíše zakrslejší druh.
Další důležitou vlastností je tvar větví a koruny. Můžete přitom vybírat mezi kuželovitým, pyramidálním, nepravidelným, pravidelným nebo třeba deštníkově zploštělým. Je to na vás.
Myslet je třeba i na barvu jehličí. U borovic najdete spoustu odstínů zelené, od té svěží až třeba po tmavě zelenou. Nebo můžete zvolit i poněkud netradičnější modrostříbrnou.
Nezapomínejte ani na odolnost vůči mrazu. Některé druhy (například borovice lesní) zaručují mrazuvzdornost až do teploty -45,5°C. U borovice drobnokvětá je přitom tato hranice posunutá, vydrží jen do -28,9°C.
Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.