Smrk
Péče o zahradu

Smrk dokáže perfektně doplnit vaši okrasnou zahradu. Z jakých kultivarů můžete vybírat?

Smrk

Doplňte svoji zahradu o zajímavý okrasný strom, který se zde bude vyjímat. Sázkou na jistotu je smrk. Zjistěte, jaké odrůdy jsou pro pěstování vůbec nejoblíbenější. 

Mimořádně zajímavý solitérní jehličnan

Většina z nás si smrk spojuje s vánočním stromkem. Pravdou však zůstává, že dokáže udělat hodně parády i jako zajímavá solitéra nebo součást skupinové výsadby jehličnanů. Smrk se původně vyskytoval v celém chladném a mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Běžně se s ním můžeme setkat také v severských jehličnatých lesích. Na pomezí subtropů jej najdeme převážně v horských oblastech.

Smrk má obvykle podobu mohutného stromu s rovným kmenem a široce kuželovitou korunou. Na první pohled jej poznáte podle šedé až červenavě hnědé kůry šupinatého vzhledu. Dřevo má pryskyřičné kanálky a jeho větévky vyrůstají v přeslenech. Jehlice mohou být čtyřhranné nebo ploché s bílými pruhy.

Nejoblíbenější druhy smrku

Smrk nabízí širokou paletu nejrůznějších druhů. Díky tomu se v soukromých zahradách i veřejných parcích můžete setkat se zajímavými kultivary smrku. Jaké jsou ty nejoblíbenější? Pojďme si je představit.

Smrk ztepilý zná asi každý. Při procházkách naší přírodou na něj totiž není příliš těžké narazit. Tento smrk disponuje průběžným kmenem s kuželovitou korunou a jedná se o mimořádně pohledný strom. V Evropě je smrk ztepilý vůbec nejvyšší dřevinou. Ze smrku ztepilého se postupně vyšlechtilo přes 300 různých kultivarů.

Druhou oblíbenou variantou je smrk sivý, který je spíše středně velký strom. Zatímco v domovině dorůstá 15-30 metrů, u nás je podstatně menší. Jeho jehlice mají matnou modrozelenou až bílou barvu a uplatní se jak v podobě solitéry, tak i jako součást skalky.

Třetím zajímavým a oblíbeným kultivarem je smrk černý. Jedná se o zástupce spíše menších stromů, jelikož dosahuje výšky od 6 do 20 metrů. Jeho jehlice mají bledě zelenou až modrozelenou barvu a jeho zakrslé formy patří mezi nejhezčí smrčky do skalek. 

Více informací ze světa pěstování okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.