Ostatní

Vyzkoušejte dalekohledy s nočním viděním

wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Dalekohledy mnoha typů využívají nadšení pozorovatelé hvězd, turisté na výletech za krásami krajiny i za poučným pozorováním zvířat, využijí ho také myslivci i profesionálové v oblasti pátrání. Chcete-li se však pozorování věnovat i za zhoršených světelných podmínek či přímo za tmy, neobejdete se bez dalekohledu s nočním viděním. Dříve to byla doména běžnému smrtelníkovi nedostupná, nyní si je lze pořídit už od několika tisíc.

Na jakém principu dalekohled s nočním viděním pracuje?

Přístroje pro noční vidění dokáží pracovat díky zbytkovému světlu, využívají tak mírného světla v příšeří či v noci světla měsíce a hvězd. Fotony pocházející z tohoto slabého světla prochází do trubice fotonásobiče, zde se fotony přemění na elektrony. Pomocí elektro-chemického procesu jsou tyto elektrony rozmnoženy.

Zmnožené elektrony se díky elektronové fosforové obrazovce přemění na světlo, které může pozorovatel vidět v hledáčku. Obraz v dalekohledu s nočním viděním je záměrně zelený, protože lidské oko rozlišuje nejvíc odstínů právě v případě zelené barvy, díky tomu je viděný obraz co nejrealističtější.

Plánujete-li však využívat dalekohled v úplné tmě (například v temném lese, kde je minimální možnost využít světla měsíce a hvězd, či v podzemí), zaměřte se na dalekohledy s infračervenými přísvitovými lampami. Zdroj infračerveného světla vyšle světelný paprsek, který je lidskému oku téměř neviditelný. Nicméně tento zdroj světla poslouží jako pomyslná baterka. V případě užití dalekohledu v absolutní tmě ale počítejte s tím, že viditelnost se bude pohybovat kolem 50% zorného pole, rovněž vzdálenost dohledu je omezenější.

Typy dalekohledů s nočním viděním

Dalekohledy s nočním viděním lze rozlišovat nejen podle toho, zda mají zdroj infračerveného světla či nikoliv, dnes už je má integrované většina těchto dalekohledů. Dále můžeme rozlišovat dalekohledy:

  • první generace – jedná se o základní přístroje s dohledem v absolutní tmě nejvýš 50 metrů. Jedná se o levnější zařízení se středně dobrým obrazem, jehož nevýhodou jsou větší rozměry i vyšší hmotnost.
  • druhé generace – přístroje jsou výrazně lehčí a menší, mají také vyšší účinnost při zesilování světla, jsou o třídu výš než zařízení první generace
  • třetí generace – jsou již velmi kvalitní přístroje s výborným obrazem, které mohou využívat i lidé, kteří potřebují dalekohled s nočním viděním ve své profesi
  • čtvrté generace – nabízí zdokonalené rozlišení i ve výrazně špatných světelných podmínkách a skutečně kvalitní obraz

Při výběru dalekohledu můžete najít i přístroje, které nabízí voděodolnost atd.

Využití dalekohledů s nočním viděním

Dalekohledy s nočním viděním využijí nejen profesionálové jako jsou noční hlídači, kteří stráží soukromý i firemní majetek, policisté, pátrači či armádní složky.

Tyto dalekohledy mohou využít i lidé při svých zálibách:

  • pozorování zvěře, případně při myslivosti, existují i speciální typy nočního vidění na puškohled
  • sportu – při orientačním běhu atp.
  • turistice – při táboření, nočních pátracích hrách či při nočních vyhlídkách

Ceny

Cenové rozpětí dalekohledů s nočním viděním je vskutku široké. Nejlevnější přístroje začínají na zhruba 3 000 Kč, jedná se o dalekohled s infračerveným přisvícením s možností dohledu až 60 metrů.

Přístroje kolem 5 000 Kč již nabízí dohledovou vzdálenost za absolutní tmy až 150 metrů. Kolem 10 000 Kč se pohybují přístroje vhodné pro myslivce i hlídkové služby, tyto přístroje jsou schopny poskytnout dobrý obraz i v nepříznivých podmínkách jako je mlha, déšť či prašné prostředí.

Nejkvalitnější přístroje se potom mohou vyšplhat až k ceně 15 000 Kč, ale specializované dalekohledy dokonce až ke 40 000 Kč.