Rodinný dům

Chcete být na zahradě i v zimě? Vytvořte si zimní zahradu

wikipedia.org
wikipedia.org

Velmi mnoho vlastníků rodinných domů se zahradou lituje toho, že na své zahradě mohou trávit pouze omezenou část roku. I tato situace se ale dá změnit. Pokud si budete chtít užívat slunného počasí v téměř přímém kontaktu s přírodou i v zimě, nemusí to znamenat problém. Stačí k vašemu domu připojit zimní zahradu. Ty v posledních letech zažívají velký návrat. Proč se stávají zimní zahrady znovu tak oblíbené a jak je správně vybrat?

Využití moderních materiálů dělá ze zimních zahrad opravdu příjemné prostředí

Ještě před několika málo lety připomínaly zimní zahrady u rodinných domů spíše skleníky, které byly přilepené u fasády domu. V létě zde bylo velké vedro a v zimě zase zima. To už ale neplatí. Právě moderní materiály dokáží ze zimních zahrad udělat velmi příjemný koutek, ve kterém bude příjemné také posezení.

Pro výstavbu zimních zahrad se nejčastěji využívají speciálně vyrobené profily z hliníku a plastu, ale využít se mohou také dřevěné hranoly. Ty se následně mohou osadit různými druhy izolačních skel, které dokáží teplo propouštět dovnitř, ale brání mu v úniku ven. Výplně mohou být také plastové, většinou ze speciálních polykarbonátových desek.

Na vybavení také velmi záleží

Samotná konstrukce ještě maximální komfort v zimní zahradě nezajistí. Ten přichází až v případě, že se zimní zahrada vybaví potřebným příslušenstvím. V zimě je nutné zajistit ještě dodatečné vytápění zimních zahrad. Nabídka je v dnešní době velmi pestrá. Také rozhoduje, zda chcete zimní zahradu obývat celoročně, zda v ní budete pěstovat rostliny, ale také na jakou světovou stranu bude zimní zahrada orientována. Samotnou realizaci zahrady je vhodné přenechat odborníkům.

Jak lze vytápět zimní zahrady?

Zimní zahrady mohou být vytápěny elektrickými přímotopy, plynovými topnými panely a vyloučena není ani možnost vytápění menšími krby. Nesmíme zapomínat ani na to, že slunce může být nepříjemné. Proto je třeba zahradu vybavit také účinnými stínícími prvky. V každé místnosti, kde se využívá topení, je třeba zajistit také účinné větrání. To platí i pro zimní zahrady, takže je potřeba je vybavit účinným větracím systémem.

Uvnitř zimní zahrady můžete pěstovat i bylinky, zdroj: shutterstock.com
Uvnitř zimní zahrady můžete pěstovat i bylinky, zdroj: shutterstock.com

Které světové strany jsou pro zimní zahrady výhodnější

Volba vytápění a vybavení zimních zahrad se také odvíjí od toho, na jakou světovou stranu bude zimní zahrada orientována. Ve většině případů je umístění zimní zahrady určeno konstrukcí domu, takže si sami vybírat nemůžete. Je ovšem dobré vědět, jak světové strany ovlivňují komfort zimních zahrad.

  • Jižní strana – Orientace zimní zahrady na jižní straně přinese výhody v zimě a nevýhody v létě. Sluneční záření v zimě totiž dokáže zimní zahrady opravdu hodně vytápět. Na druhou stranu je v létě nutné zajistit kvalitní stínění a větrání. Bez něj by v zimních zahradách orientovaných na jih nemohli v létě vydržet lidé ani rostliny.
  • Severní strana – Zimní zahrady na severní straně přináší výhody prosvětleného stínu. Ani v létě se nebude přehřívat, ale v zimě je nutné více vytápět.
  • Východní strana – Orientace na východ dokáže zajistit vyrovnané mikroklima zimní zahrady. Může být využita i jako pracovna a snídaně v této zimní zahradě mají svůj nepřekonatelný půvab.
  • Západní strana  – Stejně, jako strana východní přináší také vyrovnané mikroklima. Kouzlo okamžiku přináší především romantické večeře v zimních zahradách při pohledu na západ slunce.

Nechte si navrhnout zimní zahradu na klíč, která může být vhodně zakomponována na váš pozemek.