Péče o zahradu

Multifunkční kultivátory využijete celoročně

shutterstock.com
shutterstock.com

Multifunkční kultivátory se v letním období staly nenahraditelným pomocníkem mnoha vlastníkům větších zahrad a pozemků. Jejich největší předností je totiž jejich univerzálnost. Opravdu kvalitní multifunkční kultivátory totiž spojují funkce několika zahradních přístrojů do jediného stroje. Mohou tedy být využívány pro odlišné práce vždy s perfektním výsledkem. A jejich využívání nemusí skončit s prvním příchodem sněhu. Multifunkční kultivátory se mohou stát pomocníkem i v tomto období.

Vše záleží na příslušenství, které může být ke kultivátorům dokoupeno

Kvalita multifunkčních kultivátorů samozřejmě záleží na kvalitě jejich výroby a silném výkonu. Ovšem počet prací, které kultivátor může zastávat je závislý na nabídce příslušenství, které lze na kultivátor namontovat a využít. Právě široká nabídka různých druhů nástavců a příslušenství dělá z kultivátorů tak univerzální stroje. Kvalitní kultivátory se tedy poznají i podle velikosti nabízeného příslušenství!

Kultivátor B-410 KOH, zdroj: mountfield.cz
Kultivátor B-410 KOH, zdroj: mountfield.cz

Jaké práce zastane kultivátor na jaře, v létě a na podzim?

V jarním, letním a podzimním období kultivátory nejčastěji zastávají funkce sečení trávy a při zpracování půdy. Pro oblast sekání trávy je na kultivátor namontována bubnová sekačka. Tou mohou být sekány i méně udržované porosty, zahrady nebo louky. Ideální pro sekání trávy na seno.

Chcete očistit váš kultivátor od nečistot? Využijte vysokotlaký čistič již od 1 990 Kč

V oblasti zpracování půdy a pěstování plodů může být na kultivátoru využito hned několik nástavců. Ty mohou začínat jednoduchými pluhy, přes obracecí pluhy, nožové radlice, vály, brány, kombinátory, rotavátory a mnohé další nástavce určené pro různé druhy úpravy půdy. Ty dokáží  výrazně ulehčit práci při sázení, údržbě i přípravě záhonů a políček na zimu.

Jaké práce zastane kultivátor v zimním období?

Možnosti využití multifunkčních kultivátorů ovšem nekončí s příchodem prvního sněhu. Rozhodně nemusí být uklizeny po celou zimu v garáži nebo v kůlně. Kultivátory se mohou stát spolehlivými pomocníky i v tomto počasí. Opět lze využít široké nabídky příslušenství, které umožňuje využívat kultivátory i v zimě. Mohou tak například nahradit jednoúčelové sněhové frézy.

Jaké příslušenství na kultivátory se v zimě nejvíce využívá?

  • Čelní sněhová radlice
  • Čelní sněhová fréza
  • Posypový vozík
  • Nosič nářadí

Sněhová radlice a sněhová fréza se postarají o odklizení sněhu

Sněhová radlice se sněhovou frézou najdou uplatnění při odklízení větších ploch od vrstvy souvislého sněhu. Oba druhy nástavců se namontují na čelní stranu kultivátoru. Radlice bývají směrově stavitelné, aby bylo možné sníh hrnout na obě strany.

Pokud budete chtít sníh odklízet na větší vzdálenosti, můžete využít schopností sněhové frézy na kultivátory. Některé druhy mohou odklízet s vrstvou sněhu až do výšky 40 cm a mohou ho odhazovat až do vzdálenosti osmi metrů. Vše záleží na výkonnosti kultivátoru a na velikosti šneku ve fréze.

Posypový vozík zabrání uklouznutí na namrzlých plochách

Posypový vozík na kultivátory se montuje na jeho zadní část. Zpravidla bývá vybaven i kolečky, aby se při sypání mohlo na kultivátoru sedět. Je určen pro sypání posypové soli a drobného štěrku na namrzlé plochy chodníků a příjezdových cest. Vozík je vybaven rozmetacími lopatkami, které jsou většinou ovládány pohonem kol. Posyp je tedy úměrný rychlosti jízdy kultivátoru.

Různé příslušenství ke kultivátoru