čerpadlo pro zahradní jezírka
Péče o zahradu

Chcete ve svém zahradním jezírku chovat ryby? Poradíme, jaké jsou nejvhodnější

čerpadlo pro zahradní jezírka

Jestliže jste se již jednou rozhodli osvěžit vaši zahradu krásným zahradním jezírkem, byla by škoda jej nenaplnit životem, který nejen zpestří volné chvíle, ale také pomůže snížit množství komárů přirozeně se vyskytujících v okolí vodních ploch. Ryby v zahradním jezírku vás zbaví čerstvě nakladených komářích larev, jichž je jezírko stejně jako další vodní plochy v zahradě zdrojem. Všimli jste si někdy kolik komár a všelijaké havěti poletuje například nad sudem s dešťovou vodou?

Jaké druhy ryb se v jezírcích v zahradě nejčastěji chovají?

Jistě si vybavíte obvyklý pohled na jezírko s barevnými koi kapry. Právě oni patří k nejoblíbenějším rybám chovaným v soukromých jezírcích. Přidat k nim můžete ale také karase, do větších jezírek se výborně hodí také líni, jeseteři a další druhy ryb, které jezírko výrazně zatraktivní, a to se tak stane zábavou pro domácí i hosty. Jestliže svým rybám zajistíte optimální životní podmínky, stane se vaše zahradní jezírko přirozenou alternativou akvária.

Výběr ryb přizpůsobte velikosti jezírka

Samozřejmě platí, že čím chcete chovat větší ryby, tím více prostoru byste jim měli dopřát. A to nejen do šířky, ale také do hloubky. Chcete-li v jezírku chovat ryby, počítejte s tím, že by mělo mít hloubku alespoň 1 m. Právě od této hloubky je umožněno rybám v jezírku i přezimovat a v létě se voda naopak nebude tolik přehřívat. Chcete-li mít v jezírku udržitelný ekosystém, snažte se vytvořit jej co nejhlubší. Aby se rybám v jezírku dařilo, je stejně jako v případě akvária potřeba jim vodu pravidelně filtrovat a okysličovat. K tomu dobře poslouží čerpadlo pro zahradní jezírka opatřené dostatečně výkonným filtrem korespondujícím s množstvím vody v jezírku a také s počtem ryb.

S čím musíte počítat v případě jezírek minimálních rozměrů?

Malá zahradní jezírka mají svoje specifika. Jejich korpus nejčastěji tvoří plastové korpusy předem daných tvarů, jež nejsou příliš hluboké, a proto se za extrémně teplých dní voda přehřívá. Mnohem lepší je i při stavbě malého zahradního jezírka investovat do jezírkové fólie, která je sice náchylná k natržení, zato umožňuje vytvořit libovolná zákoutí, v nichž se ryby mohou i ve slunných dnech schovat před přímým slunečním zářením. Při maximálním objemu jezírka do 1 000 l počítejte spíše s menšími rybami do velikosti okolo 10 cm. Ideální jsou karasové či drobné slunky.