Čerstvě natrhané bylinky dodají jídlu jedinečnou chuť. Není nad to, než si utrhnout čerstvou bazalku, oregáno, tymián nebo jiný „dobrý zelený list“. K založení bylinkové zahrádky stačí málo. Jak na ni?

Půda a světlo

Pro bylinkovou zahrádku je nutné zvolit to správné místo a připravit kvalitní půdu. Místo by mělo být spíše slunné – preferujte orientaci na východ nebo jih. Půda pro bylinky by měla být dostatečně propustná. Zahrádka by proto měla mít sklon. Pokud to není možné, postačí i rovinka.

Jak a kdy bylinky sázet?

Bylinkovou zahrádku je nejlépe začít budovat na jaře, kdy už je ale teplo. Začněte spíše později, jinak riskujete přemrznutí. A tvar? Fantazii se meze nekladou. Bylinky můžete sázet nahodile, jak vás jen napadne. Oddělit je můžete například dřevěnými plůtky, kameny a nebo vůbec. Na co byste ale měli myslet, je označení bylinek. Vytvořte si kolíky se jménem bylinky a zabodněte ho do země v její blízkosti. Jinak vám hrozí, že až bylinky povyrostou, nebudete vědět, co vám vlastně roste.

Jaké bylinky pěstovat?

Ani zde neexistuje žádné omezení. Jediným faktorem, který o pěstování té či oné bylinky rozhodne, jsou vaše chuťové buňky. K nejčastěji pěstovaným bylinkám patří: máta, meduňka, oregáno, tymián, libeček, petrželka, levandule, saturejka nebo majoránka.  Pokud si nevíte s výběrem bylinek rady nebo potřebujete poradit s jejich pěstováním, obraťte se na odborníky. Tip: na internetu existují i speciální fanouškovské stránky bylinkových zahrádkářů. Tak se můžete zeptat i zde!

2 reakce na „Jak na bylinkovou zahrádku?“

  1. Nedavno jsem zkousela tip od me kolegyne z prace. Koupila jsem si v klasickem obchodnim retezci medunku a aby se mnozila rychleji, ustrihla jsem stonek s par listecky a dala jsem ho na par dni do vody (klasicky jako kdyz chcete udelat sazecku). Kdyz medunka pustila korinky zasadila jsem ji, je to mnohem rychlejsi zpusob rozmnozovani (nejen) bylinek. Doporucuji, pak uz s ni skutecne enmusite setrit. :)

  2. S těmi kolíky – popisy „co je co“ rozhodně souhlasím. Je to i jednodušší, když posíláte někoho méně znalého bylinek, aby vám nějakou donesl. Jen bych doporučila vyrábět tyto cedulky z keramiky.

Komentáře nejsou povoleny.