Péče o zahradu Tipy a triky

Jak na bylinkovou zahrádku?

Čerstvě natrhané bylinky dodají jídlu jedinečnou chuť. Není nad to, než si utrhnout čerstvou bazalku, oregáno, tymián nebo jiný „dobrý zelený list“. K založení bylinkové zahrádky stačí málo. Jak na ni?

Půda a světlo

Pro bylinkovou zahrádku je nutné zvolit to správné místo a připravit kvalitní půdu. Místo by mělo být spíše slunné – preferujte orientaci na východ nebo jih. Půda pro bylinky by měla být dostatečně propustná. Zahrádka by proto měla mít sklon. Pokud to není možné, postačí i rovinka.

Jak a kdy bylinky sázet?

Bylinkovou zahrádku je nejlépe začít budovat na jaře, kdy už je ale teplo. Začněte spíše později, jinak riskujete přemrznutí. A tvar? Fantazii se meze nekladou. Bylinky můžete sázet nahodile, jak vás jen napadne. Oddělit je můžete například dřevěnými plůtky, kameny a nebo vůbec. Na co byste ale měli myslet, je označení bylinek. Vytvořte si kolíky se jménem bylinky a zabodněte ho do země v její blízkosti. Jinak vám hrozí, že až bylinky povyrostou, nebudete vědět, co vám vlastně roste.

Jaké bylinky pěstovat?

Ani zde neexistuje žádné omezení. Jediným faktorem, který o pěstování té či oné bylinky rozhodne, jsou vaše chuťové buňky. K nejčastěji pěstovaným bylinkám patří: máta, meduňka, oregáno, tymián, libeček, petrželka, levandule, saturejka nebo majoránka.  Pokud si nevíte s výběrem bylinek rady nebo potřebujete poradit s jejich pěstováním, obraťte se na odborníky. Tip: na internetu existují i speciální fanouškovské stránky bylinkových zahrádkářů. Tak se můžete zeptat i zde!