teplené čerpadlo
Rodinný dům

Proč investovat do tepelného čerpadla

teplené čerpadlo

V současné době je na nás vyvíjen stále větší a větší tlak na ekologický život. O tom, jestli to má skutečný efekt, můžeme, my laici, jen uvažovat nicméně každá rodina, která má rodinný dům, přemýšlí nad tím, jak zabezpečit svoji domácnost, co se vytápění týče. Podívejte se, proč zvolit jednu z možností, a to teplené čerpadlo.

Levný provoz tepelného čerpadla

Rozhodnout se, jaký druh vytápění zvolíte, může být opravdu náročné. Možností je poměrně hodně, ale ne vždy jsou všechny možnosti rozumné, nebo jsou finančně velmi nákladné. A dříve nebo později si budete muset vybrat. Tepelné čerpadlo je jednou z možností, jak si obstarat rozvod tepla do domácnosti a zároveň ohřev teplé vody. Provoz tepelného čerpadla je jen z nejlevnějších a využíváte energii, která je běžně dostupná. Máte několik možností.

  • Teplo ze země
  • Teplo ze vzduchu

V prvním případě je odebíráno teplo třeba ze země na vaší zahradě, proto je lepší pro vytápění rodinných domů, kde můžete pod zem umístit kolektory. Druhou možností je potom odebírané teplo z vrtu. Vrt může být hluboký až 250 m. Pokud uvažujete o zdroji tepla ze vzduchu, budete využívat energii z venkovního vzduchu. Výhodou jsou nižší náklady na pořízení, nižší požadavky na prostor kolem domu, ale vyšší náklady na elektřinu.

Jaké jsou další výhody tepelného čerpadla

Výhod, proč zainvestovat do tepelného čerpadla je hned několik. První důvod je ten, že samozřejmě šetříte životní prostředí. Mezi další výhody patří i to, že v létě lze tepelná čerpadla využívat jako klimatizaci. Návrat vložených finančních prostředků je cca do 10 let. Tepelná čerpadla mají dlouhou životnost a jsou vhodná jak pro nové domy, tak i pro ty starší. Můžete je také připojit k fotovoltaické elektrárně a využít státní dotace. Nevíte, jak si srovnat cenu za elektřinu. Přirovnání je poměrně jednoduché. S tepelným čerpadlem ušetříte až polovinu v porovnání s elektrickým kotlem.