Péče o zahradu Tipy a triky

I vy můžete mít dokonalý trávník!

Pokud chcete mít na zahradě krásně zelený trávník, je potřeba mu věnovat náležitou a stálou péči po celý rok. Jak tedy správně pečovat o trávník na zahradě?

Základ dobrého trávníku tvoří kvalitní travní směs

Její výběr není jednoduchý, existuje jich velké množství. Nevsázejte proto na intuici a s nákupem travní směsi se poraďte s odborníky. Je totiž důležité zvolit to správné, dle orientace (trávník potřebuje dostatek světla), ale také dle využití – golfový, parkový, hřišťový, atd. Při koupi osiva nevybírejte jen podle ceny! Musíte si uvědomit, že je to vlastně investice na několik let dopředu a později se trávník těžko mění!

Dbejte na správné hnojení

Správné hnojivo pro trávníky by mělo obsahovat čtyři základní prvky – dusík, fosfor, hořčík a draslík, které jsou pro růst trávníku nezbytné. Hnojení trávníku byste také neměli provádět (samozřejmě podle druhu hnojiva) víckrát než 3x až 4x za sezónu. Hnojivo také musíte aplikovat rovnoměrně. Dobře k tomu poslouží speciální aplikační vozíky nebo rozmetadla. Rozmetadla jsou dostání v několika provedeních – na baterie, tlačená nebo tažená.

Trávník je také nutné pravidelně sekat

I zde platí, že by sekačka měla být kvalitní. Neřiďte se proto cenou, ale nechte si poradit ve specializovaných obchodech. Pravidelným sekáním dodáte trávníku sílu. Při jednom sekání byste měli zkrátit výšku trávníku maximálně o třetinu.

Nezapomeňte na vertikutaci

Trávník potřebuje dýchat. Vertikutace znamená vlastně provzdušnění trávníku tím, že odstraníte odumřelé části rostlin. Provádí se většinou po zimě. Provedete ji pomocí vertikutátoru, který seženete v zahradních potřebách (existují ruční, elektrické, ale i benzínové varianty pro použití na odlehlých místech). Jeho použití doporučujeme především na starší trávník, který se časem stane málo prodyšný a je potřeba ho narušit pro obnovení růstu.

Pokud budete trávníku věnovat dostatečnou péči, odmění se vám krásou. Nic ale není hned, proto nepolevujte!