Bazén

Jak na levný ohřev vody v bazénu?

Pokud jste fandy solární energie a ekologie celkově, pak vás tento druh ohřevu bazénu zřejmě příliš nepřekvapí. Ale ti z vás, kteří se o využívání solární energie zatím příliš neinformovali, by mohlo zajímat, že díky solárním kolektorům můžete snadno prodloužit koupací sezónu ve vašem bazénu.

Jak se energie ze Slunce dostane až k naší vodě v bazénu?

Princip solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody,  je poměrně snadný proces. Na vaši střechu či zahradu si necháte nainstalovat solární panel a všechny jeho komponenty. Solární panel se skládá ze skla, trubkového registru ve kterém obíhá teplonosná kapalina a absorbéru, což je černý nátěr, který přitahuje sluneční paprsky. Slunce svítí na kolektor a tím zahřívá teplonosnou kapalinu, která putuje do výměníku, ve kterém vám ohřívá vaši vodu.

Kolik stojí ohřev vody pomocí solárních kolektorů?

Tento jednoduchý systém se dá velice levně obohatit o trojcestný ventil, který v případě, že je voda ve výměníku dost teplá, pošle horkou teplonosnou kapalinu do bazénu a tím se voda v bazénu levně ohřívá. Pokud dojde k tomu, že ve výměníku klesne teplota, tak se okamžitě přepne trojcestný ventil a voda opět putuje do vašeho výměníku. Díky tomuto systému si můžete bazén vyhřívat ze skutečných přebytků a kromě prvotní drobné investice do systému, vás ohřev bazénu nestojí prakticky nic (většinou jen elektrická energie na provoz čerpadla).

Za málo peněz hodně muziky, aneb solární folie

Pokud nemáte solární panel a ani si jej pořizovat nechcete, tak i přesto můžete těžit ze Slunce a využít solární ohřev pro váš bazén. Na trhu jsou stále žádanější takzvané solární folie, jde o materiál, který je schopný přitahovat sluneční paprsky a rychle je předávat. V praxi to probíhá tak, že folii umístíte na povrch svého bazénu v době, kdy jej nevyužíváte a tím si vodu zahříváte. Nezapomínejte, že černá barva přitahuje i takzvané difuzní světlo, které k vám proudí i přes mraky, takže folii můžete využívat i když zrovna nesvítí Slunce.