křovinořez
Péče o zahradu

Jak správně pečovat o živý plot? Radí odborníci

Zahrady jsou plné krásných prvků. Zatímco některé jsou zahaleny květinami, jiné zase lemuje živý plot. Pokud patříte jedincům, kteří na své zahradě mají to druhé zmíněné, měli byste vědět, jak o živý plot správně pečovat. Přece jenom se jedná o prvek, který, pokud zaroste a pokud se o něj nikdo nestará, střádá, a to viditelně. 

Živé ploty už dávno nejsou typické jenom pro americké filmy. Mluvíme o prvcích, které se stále častěji nachází i na českých zahradách. Důvodem zvýšeného zájmu o ně je především touha po větším soukromí, které takto vysoké keře bezesporu přináší. Pokud si však živý plot vysázíte na svou zahradu, počítejte také s koupí kvalitních nůžek i křovinořezu, jež během údržby budete potřebovat. 

Jeví váš plot příznaky nemoci?

Stejně jako stromy, květiny nebo plodiny pěstované v záhonech, může i živý plot čelit nemilým nemocem, které ho mohou do značné míry omezovat v jeho růstu. Pokud se vám něco nezdá, doporučujeme používat postřik. V opačném případě ho nepoužíváme. 

Postřik v tomto slovním spojení znamená jakousi ozdravnou kůru, která živý plot ochrání například před houbovými chorobami a v horké dny i před silným slunečním svitem, pod jehož tíhou mají lisy živého plotu tendenci usychat. 

Dostatečné osvětlení je základem

Možná si říkáte, že živý plot raději zasadíte na místo, kde sluníčko příliš neprahne, když jednotlivé lístky živého plotu pod tíhou slunečních paprsků chřadnou. Jenže ve skutečnosti potřebuje živý plot ke svému správnému a zdravému růstu právě slunce, respektive dostatečné osvětlení. Dbejte však na jeho správný sestřih, který má také podíl na tom, jak prospívá. 

Při plánovaném řezu plotu vždycky nahlédněte do kalendáře. Ne všechny části roku jsou pro tento krok ideální. Druhý řez se například provádí během srpna, třetí pak na přelomu září a srpna.