Jaké existují způsoby osvětlení zahrady?

I zahrada by měla svítit. Důvody pro osvětlení zahrady jsou jednoduché: funkčnost a estetika. Jak tedy správně osvětlit zahradu? Jaké možnosti osvětlení jsou v současné době na trhu k dispozici?

Nástěnná světla nejen pro romantiky

Prvním způsobem, jak osvětlit zahradu, je použití nástěnných svítidel. Můžete si vybírat klasické lampy nebo vsadit na romantické lucerny. Záleží na vás. V případě luceren můžete i vsadit na levnou variantu a pořídit si lucerny na olej nebo svíčky. Nástěnná svítidla se hodí především pro nasvícení posezení ale i schodiště nebo prostoru nad dveřmi.

Účelná sloupková svítidla

Na zahradě můžete použít také další typ svítidel – sloupová svítidla. Ta se hodí především pro osvětlení cestiček. Můžete je ale použít i jako dekorační prvky. I zde můžete vybírat z mnoha různých druhů, stylů a barev. Pokud chcete ušetřit, vsaďte na solární sloupková svítidla.

Jako osvětlení lze využít i solární lampičky různých tvarů. Většina z nich ale slouží ryze k dekoračním účelům, nikoliv k osvětlení důležitých míst.

Praktické bodovky

Třetím nejpoužívanějším typem je bodové zahradní osvícení. I to nabízí mnoha variant. Vybírat můžete především různé velikosti světel. Bodové osvětlení se hodí nejlépe pro osvícení příjezdových cest nebo i pergol. Výborně se ale hodí i pro osvícení zajímavého prvku vaší zahrady.

Důležitý je celkový dojem

Jednotlivé typy zahradních svítidel lze samozřejmě kombinovat. Dejte si ale pozor ať kombinaci nepřeženete. Pamatujte, že méně znamená někdy více.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Péče o zahradu, Rodinný dům, Tipy a triky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.