Péče o zahradu Rodinný dům Tipy a triky

Jaké existují způsoby osvětlení zahrady?

I zahrada by měla svítit. Důvody pro osvětlení zahrady jsou jednoduché: funkčnost a estetika. Jak tedy správně osvětlit zahradu? Jaké možnosti osvětlení jsou v současné době na trhu k dispozici?

Nástěnná světla nejen pro romantiky

Prvním způsobem, jak osvětlit zahradu, je použití nástěnných svítidel. Můžete si vybírat klasické lampy nebo vsadit na romantické lucerny. Záleží na vás. V případě luceren můžete i vsadit na levnou variantu a pořídit si lucerny na olej nebo svíčky. Nástěnná svítidla se hodí především pro nasvícení posezení ale i schodiště nebo prostoru nad dveřmi.

Účelná sloupková svítidla

Na zahradě můžete použít také další typ svítidel – sloupová svítidla. Ta se hodí především pro osvětlení cestiček. Můžete je ale použít i jako dekorační prvky. I zde můžete vybírat z mnoha různých druhů, stylů a barev. Pokud chcete ušetřit, vsaďte na solární sloupková svítidla.

Jako osvětlení lze využít i solární lampičky různých tvarů. Většina z nich ale slouží ryze k dekoračním účelům, nikoliv k osvětlení důležitých míst.

Praktické bodovky

Třetím nejpoužívanějším typem je bodové zahradní osvícení. I to nabízí mnoha variant. Vybírat můžete především různé velikosti světel. Bodové osvětlení se hodí nejlépe pro osvícení příjezdových cest nebo i pergol. Výborně se ale hodí i pro osvícení zajímavého prvku vaší zahrady.

Důležitý je celkový dojem

Jednotlivé typy zahradních svítidel lze samozřejmě kombinovat. Dejte si ale pozor ať kombinaci nepřeženete. Pamatujte, že méně znamená někdy více.