Bazén

Jakou filtraci do bazénu – kartušovou nebo pískovou?

shutterstock.com

Filtrační jednotka patří mezi základní vybavení bazénu, které se stará o čistotu a kvalitu vody po celou sezónu. V zásadě je možné vybírat mezi kartušovou nebo pískovou filtrací. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a v čem tkví jejich výhody a nevýhody?

Kartušová filtrace je ideální pro malé bazény

O kartušové filtraci byste měli uvažovat, pokud máte menší nadzemní bazén. Je oproti druhému typu méně výkonná a také čištění je poněkud náročnější. Uvnitř se nachází filtrační vložky, které je třeba průběžně čistit a vyměňovat (životnost jedné je cca 1 sezónu).

Na druhé straně písková filtrace je výkonnější a snadněji udržovatelná, ale samozřejmě i dražší. Filtruje křemičitým pískem, o který je třeba pečovat pravidelnou změnou toku vody ve filtrační nádobě (tím dochází k odplavení nečistot). O pískové variantě byste tak měli uvažovat především u větších bazénů a také v případě, že k filtrační jednotce chcete připojovat další zařízení, například bazénový vysavač nebo solární ohřev.

Kartušová filtrace: výhody a nevýhody

Největší výhodou tohoto typu je nízká pořizovací cena, ta zpravidla začíná již na přibližně 800 Kč. Na druhé straně je nutné počítat s tím, že není tak účinná jako druhý propracovanější systém. Je třeba měnit filtrační vložku uvnitř a do vody přidávat větší dávky bazénové chemie, čímž se údržba zase o něco prodraží.

Kartušová filtrace pro menší bazény, zdroj: bazenyshop.cz

Písková filtrace: výhody a nevýhody

U pískové filtrace očekávejte méně náročnou údržbu zařízení, velkou účinnost, dále zmiňovanou možnost připojení dalších práci usnadňujících zařízení. V neposlední řadě nebudete potřebovat tolik chemie. Jedinou nevýhodou tak zůstává vyšší pořizovací cena. Obvykle se u těch nejméně výkonných pískových filtrací pro menší bazény setkáte s cenou okolo 2500 Kč. Pro velké bazény se pak může vyšplhat i nad 10 000 Kč.

Písková filtrace, zdroj: bazenyshop.cz

Konečné rozhodnutí o tom, jakou bazénovou filtraci pořídit, byste tedy měli učinit nejen na základě toho, jak je bazén velký, ale také jak často ho používáte a zda mu můžete věnovat dostatek času v podobě údržby. Pro pískovou filtraci se rozhodněte ve chvíli, kdy víte, že chcete, aby kvalita vody byla co nejlepší s minimem práce, byť za o něco vyšší cenu.