fotogalerie okrasných zahrad
Péče o zahradu

Japonské zahrady a kameny: Jaká jsou pravidla pro jejich umístění?

fotogalerie okrasných zahradPatříte mezi milovníky japonských zahrad? A rádi byste si například ve své vlastní zahradě vytvořili takové příjemné zákoutí? V tom případě byste měli mít jasno v tom, jaká pravidla pro jednotlivé používané prvky platí. V tomto článku se přitom zaměříme na kameny.

Kamenná uskupení v historii

Nejprve se zaměříme na samotnou historii kamenných uskupení. Úplně první kamenné uskupení použité v japonské zahradě neslo pojmenování Šumisen. Neslo přitom symbol legendární hory ve středu vesmíru.

V pozdějších letech bylo toto kamenné uskupení nahrazeno jiným. Jeho původ přitom můžeme spatřit ve staré legendě o ostrovech věčného mládí. Tvoří jej jeden hlavní kámen a tři menší vedlejší. Všechny použité kameny přitom musejí být vysoké a vertikální. Mají totiž za úkol nést symbol nedosažitelnosti nesmrtelných.

TIP: Podívejte se na fotogalerii okrasných zahrad a získejte inspiraci na jejich vlastní tvorbu.

Symbolika ve skupině kamenů

Pokud se majitel japonské zahrady rozhodne pro umístění skupiny kamenů, měl by vždy pamatovat na pravidlo týkající se počtu kamenů ve skupině. Ve většině případů bývají kameny uskupeny ve skupině po třech, pěti nebo sedmi kusech. Pokud si zvolíte skupinu čítající tři kameny, bude nejvyšší kámen symbolizovat nebe, prostřední lidstvo a ten nejmenší zemi. Zde se dostáváme ke znázorňování pomyslného mostu mezi nebem a zemí.

Pokud chcete v japonské zahradě vykouzlit motiv hor, zvolte k tomu sopečné horniny. V blízkosti zahradních jezírek a jiných vodních ploch se poté obvykle přistupuje k hladkým a kulatým kamenům.

Co jsou suteishi kameny

Ve spojitosti s japonskými zahradami se mnohdy můžeme setkat s označením suteishi. Jedná se přitom o kameny, které na první pohled působí dojmem, že pro ně žádná pravidla pro umístění neplatí. Ve skutečnosti je však jejich umístění rovněž vybíráno podle jasných pravidel.

Pozor na žilkování

Závěrem se ještě dostáváme k otázce volby barvy a struktury. Zde platí jediné. Jednotlivé typy kamenů by vždy měly mít stejnou barvu i strukturu. Pokud budete používat kameny, které mají jasně viditelné nějaké vrstvy (nebo jinými slovy žíly), zaměřte se na to, aby tyto žíly vždy vedly ve stejném směru.

Více informací o okrasných stromech a tipech na jejich pěstování najdete na www.okrasne-stromy.cz.