Péče o zahradu

Vitamíny z vlastního záhonu: Pěstujte domácí zeleninu i na balkoně!

Ceny ovoce a zeleniny v dnešní době rostou závratnou rychlostí, přitom není vůbec složité si některé druhy vypěstovat doma. Nemusíte na to mít ani skleník, ani velkou zahradu. Stačí pár květináčů či truhlíků na balkoně, semena, zemina, trochu vody a pravidelná péče. V dnešním článku vám povíme o tom, jaké druhy plodin lze bez obtíží pěstovat i v našem podnebí.

Žádné pesticidy, stoprocentní bio kvalita

Další výhodou domácího pěstování je kromě úspory také jistota, že vaše zelenina vyroste bez pomoci průmyslových hnojiv a pesticidů. Nepotřebujete žádné chemikálie na to, aby vám vyrostla chutná a voňavá rajčata. Právě rajčata bývají pro balkonové pěstování nejoblíbenější plodinou. A zatímco ta z obchodu stále častěji chutnají moučně a mdle, domácí se vám odmění plnou chutí, kterou si určitě pamatujete z dětských let. Mimo semena rajčat se vám určitě bude dařit i s okurkami, ředkvičkami, hráškem nebo fazolovými lusky. Semena zeleniny zakoupíte snad v každém květinářství, kde si se správným způsobem pěstování můžete nechat poradit od odborníků. V lepších obchodech zakoupíte i speciální semena rajčat odolných proti plísni.

Nezapomeňte na chutné bylinky

Koření je v kuchyni skoro stejně tak důležité jako sůl! A každý kuchař vám potvrdí, že šerstvým rostlinkám se ty sušené prostě nevyrovnají. Přesvědčí vás o tom třeba čerstvá bazalka v salátě caprese, ale také mojito s právě utrženými lístky máty. Zkuste také rozmarýn a tymián k masu a bramborám. Medvědí česnek skvěle dochutí polévky a pomazánky, meduňkový odvar vás zahřeje na duši. 

Do květináče na chuť i na ozdobu

Máte rádi pálivé? Slunný parapet vám originálně ozdobí drobné chilli papričky, ze kterých posléze připravíte třeba skvělé chutney nebo po čertech pikantní guláš. Semena chilli papriček jsou dnes k dostání téměř všude a divili byste se, kolik druhů v různých stupních pálivosti se dá v domácích podmínkách vypěstovat! Nemusí to být jen červená klasika, na trhu najdete i zelené, žluté, a dokonce i černé druhy. Semínka chilli zažívají v ČR velký boom, propadnete jim také?