Rodinný dům

Máte rodinný dům a pojištěnou i vaši zahradu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Pojištění domu je dnes běžnou záležitostí. A jen málokterý majitel si opomene pojištění svého obydlí zařídit. Jinak je tomu ale s pojištěním zahrady. Přitom upravená zahrada může mít hodnotu minimálně několika desítek tisíc korun. A zničit ji může nepřízeň počasí, ale také zloději či vandalové. Velké finanční ztrátě můžete předejít pojištěním zahrady.

Jaká rizika zahradě hrozí?

Když si majitel rodinného domu se zahradou spočítá, kolik investoval do založení zahrady, dojde k nemalým číslům. Pouhé založení trávníku se vyšplhá hned do několika tisícové výše. Když připočítá cenu plotu, živého plotu a okrasných dřevin, zjistí, že obnova zničené zahrady vyjde hodně draho. Výjimkou nejsou ani zahrady o hodnotě více než sto tisíc korun. Proto pojišťovny přichází s nabídkou pojištění zahrad.

Je pojištění zahrady součástí pojištění domu?

Řada majitelů rodinných domů ani netuší, že si může pojistit také zahradu. Někteří naopak doufají, že pojištění domu zahrnuje i majetek na zahradě. To je ale velký omyl! V rámci pojištění domu lze sice sjednat navíc také pojištění zahradního domku, případně bazénu. Ale nic víc vám již pojištění domu nabídnout nemůže.

Pokud tedy chcete pojistit trávník, stromy nebo živý plot, budete si muset zřídit ještě pojištění zahrady. Pro zjednodušení lze pochopitelně zřídit jednu smlouvu, která bude zahrnovat pojištění domácnosti, domu i zahrady.

Na co se vztahuje pojištění zahrady?

Velké škody na zahradě může napáchat krupobití a vichřice, ty se podepíší nejvíce na stromech a keřích, případně na plotě kolem zahrady. Ale největší katastrofou je záplava. Nános bahna zničí trávník, a stromů a keřům pod vodou uhnijí kořeny. Potom nezbývá než celou zahradu začít budovat od začátku.

Povodeň může poškodit nejen váš dům, ale i zahradu, zdroj: wikipedia.org
Povodeň může poškodit nejen váš dům, ale i zahradu, zdroj: wikipedia.org

Dalším rizikem jsou zloději drahých okrasných stromů, ale výjimkou nejsou ani škody způsobené vandaly, kteří polámou stromy nebo poničí plot. Proti všem těmto rizikům se můžete pojistit.

Pojištění zahrady se vztahuje na:

  • trávník
  • okrasné stromy a keře
  • skalku
  • okrasné zahradní jezírko
  • živý plot

Pojistit si můžete také zahradní architekturu, toto pojištění se vztahuje na:

  • drobné zahradní stavby – altány, pergoly
  • skleník
  • bazény, jezírka
  • zahradní technika, například sekačka trávy
  • zahradní nábytek

Běžně se pojištění zahrady vztahuje jen na některá rizika – poničení zahrady prudkým větrem či krupobitím. Je ale výhodné sjednat si připojištění i proti záplavám, vandalismu a odcizení. Toto připojištění již výši pojistného nijak dramaticky nezvýší.

Výše pojistného

Výše pojistného závisí především na hodnotě pojištěného majetku. Jako příklad zvolme pojištění zahrady s připojištěním proti krádežím i proti záplavám. Roční pojistné není nijak vysoké. Pokud máte menší zahradu s trávníkem a běžnými okrasnými dřevinami, může se její celková hodnota vejít do 50 000 Kč. Pojištění takové zahrady vyjde na pouhých 50 – 60 Kč ročně.

Tip: Spočítejte si výši pojištění Bezpečný domov online

Pokud vaši zahradu zdobí jezírko, vzácné dřeviny a pěstěná skalka, může se hodnota zahrady vyšvihnout i přes 100 000 Kč. Ani v takovém případě však nebude roční pojistné nijak závratně vysoké. Pojištění zahrady oceněné na 200 000 Kč vyjde zhruba na 200-300 Kč / rok. Více se dočtete v tomto článku.