Posezení

Nevíte jaký zahradní nábytek vybrat? Přečtěte si výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

shutterstock.com
shutterstock.com

Neodmyslitelnou součástí zahrady, terasy či balkonu je prostor pro posezení a relaxaci na čerstvém vzduchu. Nabídka zahradního nábytku, na němž si lze pohovět, je vskutku pestrá. Liší se nejen v designu, ale především v použitém materiálu. A právě ten je hlavním kritériem při výběru nového zahradního nábytku.

Plastový zahradní nábytek

Nejlevnější variantou je plastový zahradní nábytek. Mezi jeho výhody tak samozřejmě patří nízká pořizovací cena, ale také skladnost. Lehkost materiálu umožňuje snadné přemisťování nábytku i jeho snadné uklizení na zimu.

K nevýhodám patří nižší nosnost a nízká odolnost vůči mrazu. Nábytek je přes zimu lepší uklidit do míst, kde teplota neklesne pod nulu. Plastový nábytek se vyrábí v mnoha barevných provedeních, barevná škála by mohla patřit spíše k výhodám plastového nábytku, ovšem nábytek jiné než bílé barvy postupem času ztrácí vlivem slunečního záření původní odstín.

Čištění plastového nábytku je velmi snadné, postačí hadřík a voda s trochou saponátu. Ovšem po delším užívání nábytku může dojít k velmi těžko odstranitelnému usazení špíny do pórů materiálu. Někdo pak plastový nábytek přetře běžnou barvou a používá dále, někdo jej nahradí novým.

Dřevěný zahradní nábytek

Velké oblibě se těší dřevěný zahradní nábytek, který díky neopakovatelnému kouzlu přírodního materiálu působí příjemně v každém typu zahrady a působí luxusním dojmem. Kromě příjemného vzezření je předností dřevěného nábytku i vyšší nosnost a v případě správné péče i delší životnost.

Nevýhodou dřevěného nábytku jsou vyšší nároky na péči o přírodní materiál. Údržba dřevěného nábytku spočívá nejen v otírání prachu a dalších nečistot, ale také v pravidelném obnovování ochranného nátěru, chránícího dřevo proti vlivu slunečního záření a dalších povětrnostních vlivů.

Při výběru dřevěného nábytku je třeba zaměřit se na druh dřeva, z něhož je nábytek vyroben. Levnější modely jsou zpravidla vyrobeny ze smrkového či borového dřeva. Tento nábytek je méně odolný vůči vlhkosti a je vhodné ho chránit před působením deště.

Odolnější je nábytek z tvrdého dřeva – dub, atp. a nejdražší variantou je zahradní nábytek z teakového dřeva, které se vyznačuje velkou odolností vůči dešti. Je vhodné jej ale 1-2x ročně ošetřovat vhodným olejem.

Ratanový nábytek

Ratanový nábytek je vhodný spíše na zasklenou lodžii či do zimní zahrady, ale některé typy je možné umístit i na zahradu. Zahradní ratanový nábytek je tvořen konstrukcí a výpletem, dnes většinou z umělého ratanu, který je odolnější a levnější. Kvalitu ratanového nábytku lze poznat podle typu konstrukce. Ta může být vyrobena ze železa či oceli. Tento typ konstrukce je méně odolný vůči korozi, může dojít ke korozi konstrukce a následnému obarvení ratanového průpletu.

Nábytek s hliníkovou konstrukcí je výrazně odolnější a je možné ho umístit i na zahradu. Velmi působivé je romantické vzezření ratanového zahradního nábytku. Nevýhodou jsou vyšší nároky na jeho údržbu a také vyšší cena.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek působí masivně a originálně. Nevýhodou je ovšem tepelná vodivost kovu, kov je buď studený na dotyk či horký vlivem slunečního záření. Proto bývá kovový nábytek vyráběn především v kombinaci s dřevěnými sedadly a opěradly a kovová zůstává pouze konstrukce a nohy nábytku. Nevýhodou je náchylnost kovu ke korozi v případě poškození, případně i vyšší hmotnost. Při dobré péči však vydrží dlouho.

Hliníkový zahradní nábytek.

Hliníkový nábytek působí jednoduše a zároveň luxusně. Určitě osloví milovníky moderního designu a vzdušnosti. Výhodou hliníkového nábytku je jeho vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům a tím pádem i bezúdržbovost. Postačí ho občas otírat od prachu.
Nevýhodou hliníkového zahradního nábytku je to, že studí. Dále se nehodí do všech typů zahrad. Výborně vynikne v zahradách u modernějších domů, na zahradě u srubu či roubené chalupy by však nepůsobil vhodně.