Posezení

Popínavá růže pro váš zahradní altán či pergolu

wikipedia.org
wikipedia.org

Pokud máme doma zahradní altán či pergolu, plotek nebo zídku, pak je moc hezké, když se na ni pne nějaká popínavá rostlina. Dnes se podíváme na oblíbené popínavé druhy růží. I když se pnoucí růže takto jmenují, sami o sobě se pnout neumějí a musí se jim pomoct vhodnou oporou. Jak na to?

Vytvoříme konstrukci, po níž se mohou popínat a díky zvolenému tvaru, například oblouku, tak vytvoříme cílený efekt. Velmi bujná je popínavá růže, tzv. rambleři, kteří se popínají až 7 metrů a jako konstrukci, po které šplhají, stačí i plotek, nebo starý strom. Proto první volíme oporu, a potom osazení.

Správná světová strana

Vhodná je pro pnoucí růže jihovýchodní či jihozápadní strana, jsou tak ochráněny před velkým slunečním svitem a větrem ze severu. Mladé růže mohou růst také ve stínu, ale je jisté, že květy růží mají rády sluníčko. Důležitá je také půda na naší zahradě, která je bohatá na humus. Růže můžeme sázet po celou sezónu. Pokud koupíme květinu v době plné vegetace, umožní nám to lépe vybrat vhodnou barvu. Doporučujeme tak kupovat růže v kontejnerech.

Nezapomeňme si vybrat také vhodné hnojící doplňky a jiné přípravky na pěstování těchto okrasných květin. V době jarní a letní sezony se používá spíše krystalické a tekuté hnojivo v zálivce. Granule pak vydrží až po dobu šesti měsíců. Když vysazujete v době od srpna dále, pak už nehnojíme, protože dřevo potřebuje před zimou hezky vyzrát a připravit se tak na zimu.

Popínavé růže lze snadno tvarovat

Chcete mít romantickou zahradu? Vytvořte si zajímavé konstrukce pro vaše popínavé růže. Můžete stvořit různé typy oblouků, které budou vítat vaše návštěvy před vchodem nebo jen tak na zahradě. S tuhými šlahouny můžete vytvářet i důmyslné tvary, jako jsou například pyramidy nebo srdce. Mezi nejžádanější patří odrůdy ADR. Ty dorůstají do výšky až 2,5 metrů a pnou se do šíře asi jednoho metru.

Goldengate

Tato žlutá pnoucí růže je typická bohatstvím svých květů a zdravým listím. Je odolná proti mrazu a není náchylná k černé skvrnitosti. Květ má výraznou vůni a je velký 9 cm.

Amadeus

Krásná jasně červená růže, které dlouho kvete po své celé délce, jejíž květy jsou až 8 centimetrů velké a nevyblednou. Má jemnou vůni, je krásnou konstrukcí.

Laguna

Květy mají průměr až 10 centimetrů, krásně voní, je vysoce odolná a kvete až do mrazů, a to opakovaně.

Bajazzo

Je krásná zdravá popínavka s jednoduchým květenstvím, je odolná chorobám, které způsobují houby. Má výrazné oranžově růžově květy, jež mají krásný žlutý střed. Tato růže nevoní, ale opakovaně vhání do květů.

Florentina

Je v současnosti opravdickým trendem. Má krásné plné, rudý květy a připomíná historickou růži, dá se zasadit i do nádoby. Je zdravá a opakovaně vykvétá, její barva nebledne a květy se bujně prohánějí od spodní částí až nahoru.

Rosarium Uetersen

Je nádherná popínavka s obrovskou záplavou květů, které jsou plné, mrazuvzdorné. Sice nevoní, to ale ocení lidé, kteří jsou alergičtí. A pokud má vhodné podmínky, pne se až do výšky 250 centimetrů.