Péče o zahradu

Nafoukat kola, vymalovat, natlakovat sud. Se správným kompresorem je to hračka

zdroj: kutil.eu
zdroj: kutil.eu

Už dávno neplatí, že kompresor se hodí jen pro dofukování pneumatik. Postupně se z něj stal univerzální pomocník, se kterým vymalujete, nafoukáte člun nebo třeba natlakujete pivo. Stačí jen vybrat ten správný. Proto jsme připravili krátký návod, se kterým vše zvládnete snadno a rychle.

Ze všeho nejdřív se musíte rozhodnout mezi šroubovým a pístovým kompresorem.

Vzhledem k tomu, že šroubové kompresory jsou velké profesionální stroje s vysokou cenou, není co řešit. Hledejte pístové. Jsou lehčí, levnější a mívají madlo a kolečka, takže je snadno přenesete.

Olejový na práci, bezolejový na pivo

Poté zvažte, jestli potřebujete olejový nebo bezolejový kompresor.

Pro běžnou práci v dílně je ideální olejový. Má totiž vyšší účinnost i životnost. Musíte u něj ale pravidelně měnit olej. A protože se olejové páry dostávají do stlačovaného vzduchu, absolutně se nehodí třeba pro práci s potravinami.

Na natlakování piva a podobné činnosti je lepší bezolejový kompresor. Navíc je prakticky bezúdržbový. A pokud sáhnete po stroji s bezuhlíkovým motorem, jako je třeba Scheppach HC 25o, můžete se spolehnout i na dlouhou životnost.

Spočítejte si výstupní výkon

Zásadním měřítkem je výstupní výkon kompresoru. Musí vám umožnit pohodlnou práci se zařízeními, která chcete ke stroji připojit. Podívejte se proto, jaký je u nich předpokládaný odběr vzduchu, a hledejte kompresor s dostatečným výstupním výkonem.

Většina výrobců ale výstupní výkon neuvádí, a proto si ho musíte vypočítat. Naštěstí je to snadné. Výstupní výkon bývá zhruba 60 % sacího výkonu kompresoru. A ten téměř všichni výrobci zveřejňují.

Abyste měli jasnější představu, jaký výkon potřebujete, máme pro vás přehlednou tabulku.

Sací výkon Výstupní výkon Využití
Cca 80 – 270 l/min 50 – 160 l/min Stříkání menších ploch
Ofukování
Nafukování pneumatik
Cca 170 – 430 l/min 100 – 260 l/min Stříkání středně velkých ploch
Méně výkonné pneumatické nářadí
Výkonnější kompresory se hodí do profesionálních dílen.

Zkušení prodejci, nabízejí i jednu vychytávku. Jsou jí kompresory, které kromě klasické zásuvky zapojíte i do zapalovače v autě. Díky tomu s sebou přístroj vezmete i na dovolenou a zbavíte se tak starostí s nafukováním kol nebo matrací.

Vzduchový zásobník? Možná ho ani nepotřebujete

Některé kompresory nabízejí i vzduchový zásobník neboli vzdušník. Pokud plánujete jen nafukovat pneumatiky, můžete ho klidně oželet.

Pro náročnější práce, jako je třeba malování pomocí stříkací pistole, je ale vzdušník nezbytný. Díky němu můžete pracovat, aniž byste čekali, až se vzduch natlakuje, a neuvaříte přitom motor. Při výběru kompresoru se zásobníkem platí přímá úměra – čím větší vzdušník, tím déle můžete pracovat bez přestávky.

Ideální je zásobník s objemem alespoň 50 litrů. Pokud ale nejste příliš nároční, vystačíte si i s polovičním.