Děti

Udělejte dětem radost a postavte jim dřevěné pískoviště!

Děti pískoviště milují a dokáží si v něm hrát hodiny a hodiny. Postavit dřevěné pískoviště není žádná věda a zajisté to zvládnete i vy. Dříve však, než se pustíte do jeho výroby, měli byste si ujasnit pár věcí.

Fotografie ze stránek Pixabay od uživatele MIH83.

1. Volba tvaru pískoviště

Rozmyslete si, jak velké a jaký tvar pískoviště chcete postavit. Nejčastěji se můžete setkat s dřevěným pískovištěm ve tvaru čtverce, ale jelikož si budete pískoviště vyrábět sami, tak se vaší fantazii meze nekladou. Klidně můžete postavit pískoviště ve tvaru obdélníku, kosočtverce, šestiúhelníku nebo kulaté. Pravdou je, že čím větší pískoviště bude, tím více dětí si v něm vyhraje.

2. Vyberte stanoviště

Ideální místo, kam pískoviště umístit, je takové, kde nepraží celý den sluníčko nebo kde se zdržuje voda, jako třeba. v chladném rohu zahrady. Také byste měli mít dobrý výhled na hrající si děti, například z pergoly, terasy nebo okna domu. 

3. Připravte si podklad

Ať zvolíte jakýkoliv tvar pískoviště, je dobré jeho půdorys si vyznačit v místě, kde bude stát. Pokud je stanoviště zarostlé trávou, je vhodné ji odrýt rýčem a dospodu pískoviště umístit silnější netkanou textilii. Ta nám zabrání v nechtěném prorůstání plevele do písku a zároveň propouští vodu do půdy, proto pískoviště nebude po dešti dlouho vysychat.

4. Sežeňte materiál

Pro stavbu dřevěného pískoviště si musíte nejprve sehnat materiál. Jako vhodný materiál nám poslouží dřevěné latě nebo hranoly. Ty je zapotřebí nejprve obrousit bruskou a zkrátit na požadovanou délku. Nezapomeňte na vhodné samořezné šrouby, kterými budete celou konstrukci k sobě montovat.

5. Pusťte se do práce

Pro klasické dřevěné pískoviště ve tvaru čtverce si připravte dvě kratší a dvě delší fošny. Následně je k sobě stlučte hřebíky nebo použijte šrouby. Podle šířky prkna vyrobte ještě jednu nebo dvě řady, aby výsledná výška pískoviště byla cca 40 cm. Všechny vrstvy k sobě přišroubujte samořeznými šrouby. Pro usnadnění práce doporučujeme šroubovat s aku šroubovákem

Tip: Do rohů pískoviště můžete umístit prkna ve tvaru trojúhelníků, která budou sloužit dětem jako sedátka. 

6. Pískoviště pro více generací

Pokud chceme, aby nám i dětem dělalo pískoviště radost déle, než jen jeden, dva roky, je zapotřebí ho natřít vhodným nátěrem. Ať už si vybereme bezbarvý lak nebo nějaký tónovací, určitě by měl být zdravotně nezávadný, vhodný do exteriéru a odolný proti vodě. Pro dlouhou životnost pískoviště opakujeme nátěr jednou za tři až čtyři roky. 

7. Kolik písku je potřeba?

Poté, co jsme pískoviště umístili na námi vybrané stanoviště, můžeme do něj nasypat písek. Kolik množství potřebujeme snadno vypočítáme, když vynásobíme délku, šířku a hloubku pískoviště v metrech. Výsledné číslo nám říká, kolik metrů krychlových písku je potřeba. 

8. Kryt je nutností

Kryt udrží pískoviště čisté a nebude zbytečným lákadlem pro psy a kočky. Ty si z pískoviště často dělají toaletu a asi nikdo nechce, aby si vaše dítě hrálo se zvířecími exkrementy. Víko můžete stlouct z pár prken nebo stačí přes pískoviště přehodit síť nebo obyčejnou ochranou plachtu a kolem dokola ji zafixovat gumovými popruhy.