Péče o zahradu Tipy a triky

5 důvodů, proč si zamilujete automatickou závlahu zahrady

shutterstock.com

Automatická závlaha zahrady je řízena počítačem, a tak nezapomíná, stará se o rostliny individuálně a navíc i šetří vodu. Nemusíte se tak o nic starat, ale přitom bude postaráno o krásu vaší zahrady 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Zní to až příliš idealisticky? Nikoliv! Podobná zařízení existují již řadu let a od komerčního využití si pomalu hledají cestu i do českých domácností.

Jak automatický systém pro zavlažování funguje?

Jak už vyplývá se samotného názvu, automatický systém pro závlahu zahrady je řízen počítačem dle předem nastaveného programu. Voda je čerpána ze studny či vodovodního řádu a dopravuje se prostřednictvím podzemního potrubí na místa určení. Těch může být mnoho v závislosti na velikosti vaší zahrady.

Prvky závlahového zařízení, zdroj: toro-zavlahy.cz

Potrubní systém se skládá ze speciálních tlakových hadic, jejichž konce tvoří rozličné prvky – postřikovače, mikrozávlahy či kapénkové hadice. Vodu do těchto prvků vpouští elektromagnetické ventily, jež koriguje řídící jednotka. Všechny tyto části jsou schovány v zemi. Postřikovače se objeví až je potřeba provést plošnou zálivku (vyjedou nahoru). U jednotlivých rostlin mohou být rozmístěny kapénkové systémy (tzn. mikrozávlaha) pro cílené zalévání.

O realizaci systému se postará specializovaná společnost,
která vám závlahový systém nainstaluje do třech týdnů.

Úspora času a vody

Lidé automatický systém zavlažování zahrad volí hlavně kvůli úspoře vody a času. Systém zavlažování vám dokáže uspořit až 40 % vody ve srovnání se zaléváním zahrady hadicí (což může být i několik tisíc korun ročně). Druhý přínos je úspora času, kterou si můžete sami spočítat. Nebudete již muset každý večer trávit na zahradě s hadicí či konví a zalévat trávník a záhonky.

Automatická závlaha zahrady, zdroj: toro-zavlahy.cz

Inteligentní řídící jednotka se stará za vás

Nastavení řídící jednotky je jednoduché. Nastavuje se velice podobně jako domácí termostat na topení. Máte k dispozici kalendář a můžete si naplánovat zalévání jednotlivých okruhů na celý rok.

Ve stanovený čas se automatická závlaha spustí, aniž byste museli znovu cokoliv nastavovat, čímž je vyřešen i problém během dovolené. Modernější řídící jednotky můžete ovládat i na dálku prostřednictvím GSM modulu.

Celá soustava může obsahovat i dešťový senzor, který vynechá naplánovanou závlahu v případě deště. Váš život se tak opět stane o něco jednodušší a budete mít více času na vaše koníčky. Jakých je tedy 5 důvodů pro které si automatickou závlahu zamilujete?

  • Uspoříte až 40% vody díky přesnému a včasnému zalévání
  • Uspoříte čas potřebný k zalévání zahrady
  • Závlahový systém je prakticky bezúdržbový
  • Závlahové prvky jsou schovány v zemi a nehyzdí zahradu
  • Vyřešíte problém se zaléváním během dovolené