Rodinný dům

Doplňky a příslušenství pro váš plot

shutterstock.com
shutterstock.com

Oplocení tvoří nejen optickou hranici vašeho pozemku. Má také váš pozemek chránit před vnikem nevítaných osob a zvířat. Chrání nejen váš majetek, ale i vaše soukromí. Pouhé oplocení však nemusí vždy dostačovat. Podívejme se, o jaká příslušenství můžete svůj plot doplnit.

Branky

Každé oplocení je třeba přerušit brankou umožňující vstup na pozemek. Branky můžete zakoupit v mnoha šířkách i podobách. Pokud máte plot tvořený pletivem, můžete přikoupit zcela hotovou branku s pletivovou výplní.

Můžete zakoupit také pouze kovový rám branky, který můžete sami opatřit například plotovkami, které budou ladit s vaším dřevěným plotem. Pro vaši představu, vyjde pletivem vyplněná branka o šířce 100 cm a výšce 150 cm na zhruba 2 300 Kč.

Podhrabové desky

Nedostatkem pletivového i dřevěného plotu je, že jeho dolní okraj se nachází mírně nad zemí. Tato drobná mezírka nemusí v některých případech vadit. Ale pokud vlastníte psa, můžete se dočkat nepříjemného překvapení v podobě podhrabání pod plotem a následnému útěku zvířete. Nepříjemné je také prorůstání trávy a plevele pod plotem, kde lze trávu jen těžko sekat i jinak upravovat a lem pozemku proto vypadá nevzhledně.

Podhrabová deska, zdroj: belis.cz
Podhrabová deska, zdroj: belis.cz

Řešením jsou podhrabové desky. Jedná se o betonové desky, které vytvoří pod pletivem nebo plotovkami podezdívku. Ta pevně přiléhá na zem, proto nedochází ke vzniku problémových mezer. Podhrabové desky se vyrábí v délkách 2 m, 2,5 m a 3 m a výšce 30 cm. Ke sloupkům plotu se uchycují pomocí speciálních kovových držáků.

Cenově vychází dvoumetrová podhrabová deska na 400 Kč, ale je třeba také připočítat cenu potřebných držáků, které pro uchycení jedné desky vyjdou na cca 200 Kč. Koupíte na ploty-skala.sk.

Stínící textilie

Stínící textilie na pletivový plot se vyrábí z velmi odolného materiálu HDPE, který si zachovává stálou barvu i tvar. Stínící textilie se vyrábí v zelené barvě, aby co nejvíce ladila s plotem i okolní zelení.

Stínící síť na plot, zdroj: stinici-site.cz
Stínící síť na plot, zdroj: stinici-site.cz

Lidé si ji pořizují především jako zástěnu, která chrání jejich soukromí na zahradě, například do té doby, než se jim podaří vypěstovat vzrostlý živý plot. Stínící textilie však nemusí sloužit pouze k ochraně před zraky kolemjdoucích. Výborně poslouží také jako ochrana proti průniku prachu ze sousední komunikace.

Stínící sítě se vyrábí různě husté, můžete tak volit míru prostupnosti světla na váš pozemek. Deset metrů stínící sítě o výšce 150 cm a stíněním 90% vyjde na cca 300 Kč.

Ostnaté dráty

Pokud potřebujete snížit riziko přelezení vašeho plotu, pořiďte si ostnatý drát. Ten se prodává buď zinkovaný, nebo poplastovaný v zelené barvě stejně jako poplastované pletivo. Drát můžete montovat buď přímo na plotové sloupky, pokud ční výš než pletivo. Nebo můžete využít držáku ostnatého drátu, které se připevňují na sloupky.

Zajímavost: Věděli jste, že existuje noční vidění na puškohled?

Cenově vás vyjde 100 metrů zinkovaného drátu o průměru 1,8 mm na 400 Kč, 100 metrů poplastovaného drátu o průměru 2,2 mm na cca 780 Kč. Pokud budete potřebovat upevnit ostnatý drát na držáky, vychází jeden držák na 100-200 Kč podle jeho typu.