Péče o zahradu

Už jste viděli tvarovanou kryptomerii?

shutterstock.com
shutterstock.com

Kryptomerie japonská, která se vyskytuje i v Číně, je národním stromem Japonska. Tyto mohutné jehličnany, které se dorůstají až 60 metrů výšky, tvoří celé lesy v místech svého původního výskytu.

Jednou z jejich výsadních vlastností je rychlost růstu a dlouhověkost: existují stromy staré až 3 000 let!

Co se kryptomerii japonské líbí a co ne

V našich podmínkách se jim líbí spíše v teplejších oblastech a na chráněných stanovištích, ale snesou i mrazy do -22°C. Pokud udeří silnější mrazy, je vhodné okrasný strom zakrýt, a to hlavně pokud je vystavena zimnímu slunci. Ostré paprsky zimního slunce mohou totiž popálit jehličí.

Co se týče půdy a vláhy, kryptomerie nejsou nijak výrazně náročné, ale samozřejmě je lepší vyhnout se extrémům – ať již zamokřeným nebo extrémně suchým půdám.

Kryptomerie, zdroj: okrasne-stromy.cz
Kryptomerie, zdroj: okrasne-stromy.cz

Umístění v zahradě

Odrůda ‘Rasen’ má velice zvláštní tvar kmene, a díky tomu je velice oblíbená jak v Japonsku, tak i v Evropě. Vyznačuje se drobnými kulovitými šiškami, krásnou zelenou barvou jehličí a vláknitými oranžovými borkami starších stromů.

Její větvičky i kmen jsou spirálovitě pokroucené, a proto dosahuje zajímavého růstu. Větve se díky spirálám kroutí obloukovitě a tvoří tak opravdu výjimečný tvar.

Kryptomérie ‘Rasen’ je vzhledem ke svému neobvyklému tvaru skutečně výrazným solitérem. Nejlépe tudíž vynikne, když bude vysazena samostatně, a to přímo v ploše trávníku, případně štěrkovém podkladu nebo mezi plazivými rostlinami.  Výraznou ozdobou se stane ale i při vysazení před vilíny, které jsou neobvyklé svými žlutočervenými květy v zimě. Důležité však je ponechat jehličnanu odstup, neboť jej časem keře mohou začít utlačovat.

Kryptomerie se rozhodně může stát výrazným ozdobným prvkem vaší zahrady, jestliže jí zvolíte správné místo a poskytnete vhodné podmínky.

Podívejte se na tvarované okrasné stromy>>