dotaci na novostavbu
Rodinný dům

Když novostavba, tak jedině úsporná

dotaci na novostavbu

Chcete si postavit novostavbu na pozemku, který jste si před nedávnem koupili? A věděli jste, že letos začala platit nová směrnice, která mluví o energetické náročnost budov? Nová směrnice, která od letošního roku vešla v platnost, stanovuje, že rodinné domy musí mít nižší spotřebu energie. Taktéž musí splnit požadavek snížené hodnoty neobnovitelné primární energie. Jinými slovy lze říct, že když novostavba, tak zkrátka úsporná. 

I když to může vypadat všelijak, pravdou je, že alespoň dosáhnete na dotaci na novostavbu. Tu uděluje dotační program Nová zelená úsporám. Dotace na novostavbu je jednorázový finanční příspěvek, který může rozradostnit váš finanční rozpočet. Dotace totiž není zanedbatelné výše. V případě novostavby může klidně dosáhnout na bezmála půl milionu korun. A to je už opravdu citelná suma, nemyslíte?

Čím úspornější dům bude, tím vyšší dotaci je možné získat

Nové směrnice byly zavedeny proto, aby se krapet ochránila planeta. Lidé si navykli na používání elektrické energie a často se zapomíná na zdroje energie, které jsou k přírodě a planetě trochu šetrnější. Aby se lidé motivovali k investování do úsporných opatření, vznikl dotační program, který poskytuje dotaci jenom těm, kterým se skutečně podařila snížit energetická náročnost budovy. Podle statistik jenom u nás je možné snížit množství spotřebované energie až trojnásobně. 

Pokud se tedy rozhodnete postavit si dům, pamatujte na to, že čím úspornější dům bude, tím lépe. Čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci můžete získat. 

Úsporná opatření, která můžete v novostavbě mít

Úsporných opatření, do kterých je možné investovat, je celá řada. Například je možné investovat do rekuperace čili do řízeného větrání, což je úsporný zázrak. Stejně tak lze investovat do fotovoltaiky a mimo jiné i do tepelných čerpadel, což je další úsporné opatření.