Rodinný dům

Pohlídejte si kvalitu plastových oken

zdroj: otherm.cz
zdroj: otherm.cz

Chystáte se pořídit nová plastová okna? Vyplatí se zaměřit se na kvalitu. Mají-li plastová okna dlouho a dobře sloužit vyplatí se i prověřit, kdo a kde plastová okna vyrobil, může to pomoci předejít řadě problémů.

Plastová okna jsou stále velmi oblíbená

Pokud se chystáte na rekonstrukci domu či bytu nebo stavíte rodinný domek, dříve nebo později možná budete řešit i pořízení nových oken. Proč si pořídit plastová okna?

Plastová okna stále patří na trhu v ČR k žádaným stavebním materiálům. Hlavními důvody, proč jsou plastová okna oblíbená, je zejména příznivá cena a fakt, že péče o jejich povrch spočívá jen v běžném umytí. Při koupi plastových oken se ale vyplatí pohlídat si kvalitu. Podlehnout lákavě vypadajícím cenovým nabídkám se nemusí vyplatit.

Kvalita plastových oken se ukrývá uvnitř

Odpověď na otázku, jak jsou pořízená plastová okna kvalitní, dostaneme až po nějaké době používání, případné slabiny a problémy se většinou projeví hned první zimu. Co když novými okny táhne, drhnou a jdou špatně zavírat. Jednou z příčin může být seřízení kování.

Kvalita plastového okna se skrývá uvnitř, zdroj: otherm.cz
Kvalita plastového okna se skrývá uvnitř, zdroj: otherm.cz

Moderní plastová okna by měla být osazena celoobvodovým kováním. Jeho seřízení je velmi jednoduché a mělo by být popsáno v návodu k údržbě. Většinou pomůže i občasné promazání kování kapkou oleje na vyznačených místech. Pokud to nepomůže, může být příčina hlubší, ale o to nebezpečnější.

Rámy a křídla plastových oken by měla mít spolehlivou tvarovou stabilitu, to znamená, že nesmí se kroutit. Tvarovou stabilitu zajišťuje ocelová výztuha uvnitř plastového profilu. Pokud výztuha chybí nebo je nedostatečná, mohou se okna nevratně poškodit. Zejména u oken větších rozměrů, balkónových dveří nebo balkónových sestav je kvalitní výztuha mimořádně důležitá. Jak ale poznat, že okna mají kvalitní výztuhu? Zde nezbývá než důvěřovat dodavateli.

Výroba plastových oken

Výroba plastových oken spočívá v přesném technologickém postupu, který má na kvalitu oken také podstatný vliv. Požadavek, aby dodavatel ukázal výrobu svých plastových oken, je tak na místě. Kvalitní plastová okna nejsou zadarmo a příliš nízká cena může skrývat úskalí, která nemusí být zjevná hned po namontování.

„Zákazník by měl ve vlastním zájmu vědět, kde a jak byla plastová okna vyrobena,“ říká M. Tomčíková produktová manažerka značky OTHERM, „minimálně proto, aby věděl, na koho se v případě problémů obrátit.“

Nová plastová okna jsou investicí, která by měla přinést zejména úsporu nákladů na vytápění a spolehlivou funkčnost. Aby plastová okna očekávání splnila, je dobré výběru dodavatele věnovat dostatečnou pozornost. Volba podle nejnižší ceny nemusí být vždy šťastnou volbou.